Kronik hepatit b hastalarında fibrozisi göstermede non-invazif (APRI, KING SKOR, GUCİ, FIB-4, AAR, AP) belirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of non-invasive (APRİ, KİNG SCOR, guci, fib-4, ARR, AP) markers in demonstrating fibrosis in chronic hepatitis b patients
- Tez No: 624202
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULBAKİ KUMBASAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan hepatit B'nin tedavi planında Karaciğer biyopsisi fibrozisi değerlendirmede altın standarttır. Biyopsi işleminin invaziv ve pahalı olması, işlem sırasında ciddi komplikasyonların gelişebilmesi tüm karaciğer dokusunu temsil edememesi gibi dezavantajları bulunmaktadır. Bu yüzden biyopsininyerini alabilecek invaziv olmayan, objektif değerlendirilen, tekrarlanabilen yöntemler araştırılmaktadır. Bu çalışmada KHB hastalarında hepatik fibrozis düzeyinin ve nekroinflamasyonun öngörülmesinde literatürde denenmiş 6 non-invaziv indeksin hepatik fibrozis ve nekroinflamasyonu öngördürme değeri ve birbirleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kronik Hepatit B tanılı, Ocak 2014-Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin dahiliye ve gastroenteroloji polikliniklerine başvuran, karaciğer biyopsisi yapılmış olan, 18 yaş ve üzeri 201 hasta çalışmaya alındı. Koenfeksiyonu ve komorbiditesi olan hastalar çalışmaya alınmadı. Karaciğer biyopsisiyle eş zamanlı alınan kan değerleri incelendi. Demografik veriler ve laboratuvar değişkenleri retrospektif olarak hasta dosyalarından tarandı. Karaciğer fibrozisini değerlendirmek için altın standart olarak Ishak skorlama sistemine göre değerlendirilmiş karaciğer biyopsisi kullanıldı. İstatiksel analiz SPSS 25.0 programı ile yapıldı. APRI, FIB-4, AAR, API, King's skoruve GUCI skorunun
Özet (Çeviri)
Introduction: Liver biopsy is the gold standard in the evaluation of fibrosis in the treatment plan of hepatitis B, which is an important public health problem in the world and in our country. The biopsy procedure has disadvantages such as being invasive and expensive, serious complications may develop during the procedure and biopsy is not being able to represent all liver tissue. Therefore, non-invasive, objectively evaluated and repeatable methods that can replace biopsy are being investigated. In this study, it was aimed to comparethe hepatic fibrosis and necroinflammation predictive values of 6 non-invasive indicestested in the literature in predicting the level of hepatic fibrosis and necroinflammation in patients with CHB. Materials and Methods: 201 patients aged 18 and over, who were diagnosed with chronic hepatitis B and applied to the internalmedicine and gastroenterology outpatient clinics of the Faculty of Health Sciences Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between January 2014 and December 2019, were included in the study. Patients with coinfection and comorbidity were excluded from the study. Blood values taken simultaneously with liver biopsy were examined. Demographic data and laboratory variables were scanned retrospectively from patient files. To evaluate liver fibrosis, a liver biopsy evaluated according to the Ishak scoring system was used as the gold standard. Statistical analysis was done with SPSS 25.0 program. The diagnostic sensitivity of APRI, FIB-4, AAR, API, King's score and GUCI score between