Türk bankacılık sektöründe batık kredi oranını etkileyen faktörlerin ekonometrik analizi
  1. Tez No: 624499
  2. Yazar: YUSUF ÖZSEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN SARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Bankacılık Sektörü'ndeki Batık Kredi Oranı'nı etkileyen faktörlerin ekonometrik olarak analiz edilmesini konu edinmiştir. Bu çalışmada 2006 Yılı 2.Çeyrek ve 2016 Yılı 3.Çeyrek dönemleri arasındaki veriler zaman serisi ekonometrisi tekniği ile incelenmiştir. Araştırmada ayrıca 2009 küresel kriz için dönemlik kriz, değişken modele eklenmiştir. Zaman serisi uygulaması kısmında öncelikle değişkenlerin durağanlığı incelenmiş ve daha sonrasında ise durağan olduğu tespit edilen seri ile incelemeye devam edilmiştir. Bulunan sonuca gelindiğinde ise elimizdeki verilere bakarak: Bir önceki dönem batık kredi oranı, cari dönem batık kredi oranını aynı yönde etkilemekte oldğu tespit edilmiştir. Gayri safi yurtiçi hasıladaki değişimin, kredi batık oranını ters yönde etkilediği görülmüştür. Buna ek olarak gayri safi yurtiçi hasıladaki büyüme oranı yükseldikçe, kredi batık oranının azalmakta olduğu gözlemlenmiş ve bu durumun tersininde olabiliceği belirtilmiştir. Ekonomik faaliyetlerin iyileştiği dönemlerde batık kredilerin azaldığını, kötüleştiği durumlarda ise kredi batığının arttığı tespit edilmiştir. Yani bu durum iktisat teorisine uygun bir durum olmakla birlikte çalışmamıza eklemiş olduğumuz diğer değişkenler, batık kredi oranını açıklamamız konusunda anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze econometrically the factors affecting the bad credit ratio in the Turkish Banking Sector. In this study, the data between the 2nd Quarter of 2006 and the 3rd Quarter of 2016 were analyzed by time series econometric technique. The survey also included the seasonal crisis, variable modeling for the 2009 global crisis. In the time series application, the stability of the variables was examined first and then the series was continued with the series determined to be stationary. When it comes to the result obtained, it is determined by looking at the data given: It is determined that the ratio of bad loans of the previous period and the bad loan ratio of the current period are influenced in the same direction. The change in the Gross Domestic Product has been found to affect the credit wreck rate inversely. In addition, as the growth rate of the Gross Domestic Product increases, it is observed that the credit wreck rate is decreasing and it can be reversed. It has been determined that wrecked loans have decreased in the period of economic activity improvement, and in case of worsening, the amount of the loan has increased. In other words, this is an appropriate situation for the economic theory, but other variables that we have added to our study are not meaningful to explain the ratio of bad loans.