Adölesanlarda hedonik yeme davranışı ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between hedonic eating behavior and social media in adolescents
  1. Tez No: 929935
  2. Yazar: SİMGE BALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Adölesan dönem, bireylerin fiziksel ve mental olarak büyüyüp gelişim gösterdikleri, alışkanlıklarla ve davranışlarla yetişkinliğin temellerini oluşturdukları yaşamın temel döngü sürecidir. Hedonik açlık, fizyolojik açlık oluşmadan besinlerin tadı, kokusu ve diğer duyusal özellikleriyle nedeniyle iştahta meydana gelen artma ve besini tüketirken alınan zevk yemekten zevk alma ve yemek yeme dürtüsü olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada amaç, adölesanlarda sosyal medya kullanımının hedonik yeme davranışı üzerine etkisini değerlendirmektir. Anket formunun ilk bölümünde katılımcıların demografik özellikleri, ikinci bölümde beslenme alışkanlıkları ve 24 saatlik hatırlatma yöntemi ile 2 günlük besin tüketimleri değerlendirilmiş olup, antropometrik ölçümleri yapılmış, fiziksel aktivite durumları sorgulanmıştır ve son bölümde ise Ergenler İçin Sosyal Medya Ölçeği ve Hedonik Yeme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya dahil edilen 43 erkek, 64 kız öğrenci olmak üzere toplam 107 adölesan bireyin yaş ortalamaları 16,24±1,05 yıldır. Adölesan bireylerin, beden kütle indeksleri (BKİ) persentil değerleri, normal erkek (n=13, BKİ ≥ %15-< % 85) ve hafif şişman ve/veya şişman erkek (n=30, BKİ ≥ %85) ve normal kız (n=39, BKİ ≥ %15-< % 85) ve hafif şişman ve/veya şişman kız (n=25, BKİ ≥ %85) olarak iki grupta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The adolescence period is the basic cycle of life in which individuals grow and develop physically and mentally, and form the foundations of adulthood with habits and behaviors. Hedonic hunger is defined as the increase in appetite due to the taste, smell and other sensory properties of foods without physiological hunger, and the pleasure received while consuming food, the pleasure of eating and the urge to eat. The aim of this study is to evaluate the effect of social media use on hedonic eating behavior in adolescents. In the first part of the questionnaire, the demographic characteristics of the participants, in the second part, the nutritional habits and 2-day food consumption with the 24-hour reminder method were evaluated, anthropometric measurements were made, physical activity status was questioned, and in the last part, the Social Media Scale for Adolescents and Hedonic Eating Scale were applied. The average age of the 107 adolescent individuals included in the study, 43 male and 64 female students, was 16.24±1.05 years. The body mass index (BMI) percentile values of adolescent individuals were evaluated in two groups as normal male (n=13, BMI ≥ 15%-< 85%) and slightly obese and/or obese male (n=30, BMI ≥ 85%) and normal female (n=39, BMI ≥ 15%-< 85%) and slightly obese and/or obese female (n=25, BMI ≥ 85%).