The effect of performance appraisal on motivation in private organization
Performans değerlendirmesinin motivasyona etkisi: Özel organizasyonda
- Tez No: 624559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜN KOMŞUOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Performans Değerlendirme ;çalışanların, kurum ve kuruluşların performanslarını ölçen, motivasyon kazandıran vegelecekte doğabilecek problemleri önleyen önemli bir yöntemdir. İşletmeler performans değerlendirme metodları ile, çalışanlarının performanslarını ölçebilir ve onlara daha fazla motivasyon kazandırabilir.İşgörenlerin verimliliğine yönelik çalışma içeren bu yöntem, şirkete, yöneticilere ve astlara birçok fayda sağlamaktadır. Personel yönetimi sürecinin önemli bir aşaması olarak kabul edilen bu yöntem, birçok değişken üzerinde geri bildirim sağlamaktadır. Terfi, eğitim ve ücret konularında alınacak kararlar üzerinde etkili olmakta ve çalışanları daha verimli çalışmaya motive etme amacı taşımaktadır. Kurum ve kuruluşlar, çalışanlarının performanslarını ölçmek için çok sayıda araç kullanabilir; ancak araştırmacılara göre Performans Değerlendirme yöntemi, astların ve birimlerin performanslarının iyileştirilmesi, çalışma ilişkilerinin iyileştirilmesi, karlılığın, verimin ve hizmet kalitesinin arttırılması gibi konularda büyük katkı sağlamaktadır. Bu araştırma, Performans Değerlendirmenin önemi ve gelecek araştırmacılar için farklı öneriler sunmaktadır. Bunların içinde, kurum ve kuruluşlar için performans değerlendirme alanlarının geliştirilmesi ve bakımının yapılmasına aynı hızda devam etmek, özellikle Türkiye'de çalışanları motive etmek için daha fazla araç tahsis etmek, seminer yaparak performans değerlendirme alanını geliştirmek ve bu konuyla ilgili çalışma alanlarının önemini açıklamak gibi birçok öneri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Performance Appraisal is one of the most critical tools in motivating and appraising employees in institutions and organizations. Through its variables, an organization can measure the performance of their employees and gain them more motivation, in addition, to know which areas need more attention at present and in the future within the organization. Organizations can use a lot of tools to measure the performance of its employees but researchers showed that Performance Appraisal is very effective but unfortunately organization is ignoring this tool, development and improving employees is also an advantage of Performance Appraisal as a basic field to demonstrate the progress and raise the benefit of the organization. Therefore, the research aims to find the importance of this tool.Four variables are considered crucial to which we indicate the performance of an employee, these variables are fairness, appreciation, compensation, satisfaction is used to check the potential correlation between the Performance Appraisal and the motivation of employees in any organization. The research presented several recommendations through the extracted results for Performance Appraisal importance and suggestions for future researchers. The recommendations include continuing at the same pace of developing and caring about Performance Appraisal fields for the organizations, allocate more of tools for motivating employees especially in Turkey, and enhance the field of Performance Appraisal by doing seminars and explaining the importance of any field related to this subject. And for future researchers, there is a possibility to use another motivating method enhance employees motivation through different variables.