Ligeti piyano etütlerinin yapisal analizi ve yorumlanmasi
Structural analysis and interpretation of Ligeti piano etuts
- Tez No: 624564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KEMAL METE SAKPINAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Macar besteci György Ligeti'nin birinci kitap piyano etütleri incelenmiştir. Her etüt incelenirken önce tanımlayıcı genel bilgiler verilmiş, ardından yapısal özellikler üzerinde durulmuştur. Bestecinin hayatına ve müzikal alt yapısına kısaca değinildikten sonra, etütler tek tek ele alınarak yapılan analizlerle çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu çözümlemelerde, analitik bir bakış açısı gözetilmiş, etütlerin bestecilik ve çalgıcılık açısından oluşturduğu algısal problemlerin üzerine gidilerek açıklığa kavuşturulması amaçlanmıştır. Etütlerde yer alan karmaşık ritmik örgütlenmelerin içyapısı ayrıntılı bir şekilde ele alınarak bir sistem dâhilinde açıklanmaya çalışılmış, böylelikle poliritim ve politempo anlayışının çalgıcılar üstünde oluşturduğu zihinsel baskının mümkün olduğunca giderilebileceği düşünülmüştür. Asimetrik bölünmeler sonucu ortaya çıkan çok katmanlı mekanizmaların algısal düzlemde kavranması ve pratiğe geçirilmesi bu tezin ana fikrini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Hungarian composer György Ligeti's first band piano etudes are examined. On the analysis of each etude, general descriptive information is given and structural features of the etudes are focused on successively. After a brief reference to the composer's life and musical techniques, each etude is studied separately by musical analyses. In the studies, analytical perspective is employed; perceptional problems, created by the etudes' actualization of the performance practice and composition perspectives, are aimed to be solved. Internal structures of the complex rhythmic organizations in the etudes are examined in details and aimed to be explained within a system in order to relief the mental pressure of polyrhythm and polytempo on instrument players. Understanding the multi-layered mechanisms, resulting from asymmetric divisions, in a perceptual plane and the practical realization of it is the main idea of this thesis.