Farklı beyazlatıcı diş macunlarının kompozit rezinlerin yüzey pürüzlülüğüne etkisinin incelenmesi
The effect of different whitening dentifrices on surface roughness of dental resin composites
- Tez No: 624673
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MÜJDECİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, laboratuvar ortamında simule edilmiş diş fırçalama ile Türkiye'de yaygın olarak kullanılan farklı kimyasal yapıya sahip beş beyazlatıcı diş macununun; iki farklı bulk fill ve bir nanohibrit kompozitin yüzey pürüzlülüğüne etkisini birbirlerine ve zamana göre değerlendirmektir. Çalışmamızda her bir kompozit rezine ait (2x5 mm) 60 adet örnek hazırlandı ve 24 saat 370C distile suda bekletildi. Profilometre cihazı kullanılarak örneklerin başlangıç yüzey pürüzlülükleri ölçüldü. Her bir kompozit rezin grubuna örnekler, her bir grupta 10 adet olacak şekilde, maruz bırakılacakları diş macunu/kontrol grubuna göre rastgele 6 gruba ayrıldılar. Her bir örnek; şarj edilebilir diş fırçasının kullanıldığı sabit bir düzeneğe yerleştirildi. Kontrol grubu hariç her bir gruptaki örnekler 5 farklı beyazlatıcı diş macunuyla 1:3 oranında hazırlanmış diş macunu/su karışımının bulunduğu bir kaba konuldu. Bütün örnekler 5 ve 30 dk süreyle fırçalandı. Her bir fırçalama periyodundan (5dk ve 30dk) sonra yüzey pürüzlülüğü tekrar ölçüldü ve fırçalama sonrası yüzey pürüzlülük değerleri olarak kaydedildi. Veriler 3 faktörlü ve faktörlerden 1'i tekrarlanan ölçümlü varyans analizi tekniği ile SPSS software programı kullanılarak analiz edildi. Farklı olan grupları belirlemek için Bonferroni çoklu karşılaştırma testinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of whitening dentifrices with five different whitening action mechanism on the surface roughness of two different bulk fill and a nanohibrid resin composite. In this study, 60 disc shaped specimens (2x5mm) for each composite resin were prepared and stored in 370C distilled water for 24 hours. Initial surface roughness of the specimens were measured by using a profilometer. Specimens of each composite resin group were randomly divided into 6 groups. Each specimen was placed in a different container containing 5 different whitening toothpaste slurry which is a 1: 3 mixture of toothpaste / distilled water except for the control group. All specimens were subjected to simulated toothbrushing for 5 min and 30 min. After each brushing period (5 min and 30 min), the surface roughness was measured again and recorded as surface roughness values after brushing. Data were analyzed using SPSS software program with 3-way ANOVA. Bonferroni multiple comparison test was used to identify different groups.