Üniversite personelinin afet yönetimi konusunda bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi örneği
Examination of university personnel's knowledge, attitudes and behaviors about disaster management: The example of Çanakkale Onsekiz Mart University
  1. Tez No: 625128
  2. Yazar: ÇAĞLAR BULAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ ÖZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Afet eğitimi konusunda en üst düzey eğitimi verebilecek yerlerin başında üniversiteler gelmektedir. Son yıllarda tüm toplumda olduğu gibi üniversite içerisinde de afet yönetimi konusunda başta öğrenciler olmak üzere öğretim görevlileri de bu konuda eğitim almaktadır. Okul içerisinde herhangi bir afet durumunda sergiledikleri davranış ve bilgi akışıyla örnek durumda olması gereken öğretim görevlileri hakkında literatürde bir çalışmaya rastlanmamıştır. Gerçekleştirilen çalışma ile üniversite bünyesinde görevli akademik ve idari personelin afete ne denli hazır olduklarını ölçmek, afet yönetimi konusuna hazırlıkları sınanmak istenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde görevli akademik ve idari personel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Universities are the leading places that can provide the highest level of education in disaster training. As in the whole society, faculty members, especially students, have been receiving training on disaster management in recent years. In the literature, no studies have been encountered regarding the faculty members who are supposed to serve as a model with their behaviors and information flow in case of a disaster within the university. With the study conducted, it was aimed to measure how ready the academic and administrative personnel in the university are for a disaster and to test their preparations for disaster management. The participants of the research consisted of the academic and administrative personnel working at Çanakkale Onsekiz Mart University