Kötülük problemine din eğitimi açısından bir yaklaşım
An Approach to the question of evil from the viewpoint of religious education
  1. Tez No: 62533
  2. Yazar: ZEYNEP KILIÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Ahlâki kötülüğün kaynağı insandır, insan, özgür iradesini bilerek veya bilmeden yanlış kullandığı zaman kötülük ortaya çıkar. Kötülüğün fıtri mi, sonradan mı olduğu üzerinde bilim adamlarının ortak bir görüşü yoktur. Freud'a göre saldırganlık içgüdüseldir. Kimine göre de ebeveynin endişeli hali çocuğun korku ortamında büyümesini sağlar, bu da ya içe çekilip kapanmaya neden olur, ya da benliğini korumak ve savunmak amacıyla çevreye karşı saldırgan davranışlar geliştirilmesine yol açar. Olumsuz sosyal şartlar, engellenme, ilgi ve sevgi eksikliği saldırgan davranışların ve şiddet olaylarının ortaya çıkışlarında önemli rol oynar. Kötülüklerin önlenmesinin yolu eğitimden geçmektedir. Dinlerin ortak amacı ahlâki iyiyi teşekkül ettirmek olduğuna göre, kötülük probleminin çözümünde din eğitimine önemli görevler düşmektedir. Şiddetin giderek arttığı günümüzde erdem, ahlâk, kendinden üstün iyi, kendinin önüne başkalarını koyabilme gibi değerlerin önemli yeri olmalıdır. 123
Özet (Çeviri)
SUMMARY The cause of moral evil is man. Evil comes into being (accurs) when man uses his free will in a bad manner, either consciously or uncansciously. Nevertheless, there is no common belief among social scientists on tha» question whether evil naturally exists or developed by man. For instance, agçferisveness is instinctual according to Freud. Some others claim that the anxiety of parents provides a fearful condition for the child, which either causes his/her alienation or his/her development of agressive behaviors against the environment with the aim of protecting the "self. Negative Social conditions, frustration, lack of interest and love ar main factors that give^ise not only to agressive behaviors but olso to violent actions. Education is the very first solution to prevent evil. As the common aim of religions is to esteblish the moral and/or ethical good. Religious Education has a great role in overcoming the question of evil. Today, living in a world where violence has been increasing enormously and rapidly, we should realize the importance of wisdom and morality. 124