Uterin kavite değerlendirilmesinde Bettochi tip ofis histeroskopi deneyimimiz
The Use of Bettocchi Type Hysteroscope in Office Hysteroscopy
- Tez No: 625737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Anormal uterin kanama, postmenopozal kanama, infertilite ve endometrial kalınlık artışı nedenli başvuran ve 5 mm Bettocchi ofis histeroskopi yapılan 264 hastanın klinik özellikleri, ofis histeroskopinin başarılı diagnostik değeri ve hasta toleransının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma retrospektif kohort çalışması olarak düzenlenmiştir. Ofis histeroskopi yapılan hastaların medikal özgeçmişleri ve hasta dosyaları Ocak 2012 ile Mayıs 2013 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi arşivinden elde edilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Ofis histeroskopi yapılan hastalarda en sık histopatolojik tanı % 50,8 oranı ile endometrial polip olarak saptanmıştır. Endometrial polip ve myomun ofis histeroskopi sensitivitesi sırası ile % 97,0 ve % 83,9 olarak saptanmıştır. VAS skoru ortalama 3,64 olarak belirlenmiştir. Ortalama operasyon süresi 4,83 dakika olarak saptanmıştır. 264 olgu içerisinde sadece 1 (% 0,4) hasta operasyonu tolere edememiştir ve sadece 1 (% 0,4) hastada perforasyon nedenli komplikasyon gelişmiştir. Sonuçlar: Ofis histeroskopi oldukça başarılı ve iyi tolere edilebilen bir prosedürdür. Yeterli tecrübe sahibi kliniklerde uterin kavite değerlendirilmesini gerektiren durumlarda tanı seçenekleri arasında öncelikle göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate clinical characteristics of 264 patients whom underwent 5 mm Bettocchi office hysteroscopy due to abnormal uterin bleeding, postmenapausal bleeding, infertility and measure diagnostic of transvaginal ultrasonography and successful rate and patient acceptance in office hysteroscopy. Methods: A retrospective cohort study on office hysteroscopy was performed. The medical records and paient files were detected in Bakırköy Dr. Sadi Konuk Research and Educational Hospital between January 2012 and May. The data was analizied in computerised database with SPSS 21.0 programme. Results: Endometrial polyp was found to be the most frequent pathology in patients whom underwent office hysteroscopy. The rate was 50.8 %. The endometrial polyp and myoma sensitivity of office hysteroscopy were found 97.0 % and 83.9 % respectively. The duration of operation was 4.83 minutes. The patients' pain score on the VAS was low (3.64) and only 1 out of 264 cases was a marked discomfort. The complication rate of procedures is 0.4 % and due to one perforation of uterus. Conclusion: Office hysteroscopy is a successful and well-tolerated procedure. Through adequate expertise, it should be considered the method of choice at the same time when exploration of the uterin cavity is needed.