Dördüncü Sanayi Devrimi (sanayi 4.0) sürecinde kurgusal bir sanayi işletmesinin yönetim ve organizasyon yapısındaki değişimin ekonomik etki analizi
Economic effect analysis of management and organisation structure of a manufacturing enterprise in the Fourth Industrial Revolution (Industry 4.0) process
  1. Tez No: 663189
  2. Yazar: AHMET ÇAĞRI ÖZTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sanayi Sektörü günümüzde halen büyük oranda doğrusal üretim ve tüketim modelini destekleyen bir sisteme kilitlenmiş olsa bile, daha sıkı çevre standartları, kaynak kıtlığı ve değişen tüketici beklentileri kuruluşları alternatifler bulmaya zorlayacaktır. Bu nedenle tedarik zinciri boyunca malzemeleri takip etmek ve kullanım ömrü boyunca ürün durumunu izlemek için yeni teknolojiler kullanılabilir. Bu gelişme, döngüsel ekonomi modeline geçişi hızlandırmak için fırsatlar yaratacaktır. Vaka örnekleri, şirketlerin üretimi, hizmetleri, iş modellerini veya tüm kuruluşları daha sürdürülebilir bir şekilde yeniden düzenlemek için ortaya çıkan teknolojilerin potansiyelinden daha fazla yararlanmaya başlayacağını göstermektedir. Bu çalışmada Dördüncü Sanayi Devrimi (Sanayi 4.0) sürecinde örnek bir sanayi işletmesinin yönetim ve organizasyon yapısında meydana gelmesi beklenen değişimlerin imalat sektöründeki olası ekonomik etkilerini tartışmak amaçlanmıştır. Çalışmada ikincil veriler kullanılarak üçüncül veriler ile kurgusal veriler geliştirilmiştir. Çalışmada betimsel ve kurgulama yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Bu araştırma tamamlandığında, sonuç kısmında; daha etkin sürdürülebilir üretim yöntemleri ve döngüsel bir ekonomik bir yapıya ulaşmak için Sanayi 4.0'ın yüksek bir potansiyeli olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuca, Sanayi 4.0'ın değer faktörleri, değer zincirlerini yeniden düzenleme potansiyeli ve ortaya çıkan iş modelleri analiz edilerek ulaşılmıştır. Çalışmanın genel sonucunda imalat sanayisinde faaliyet gösteren bir işletmenin yönetim ve organizasyon yapısındaki değişikliklerin, imalat sektöründe ekonomik açıdan olumlu ve çok boyutlu etkisi olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Even though the Industrial Sector is still locked in a system that supports a largely linear production and consumption model, tighter environmental standards, resource scarcity and changing consumer expectations will force organizations to find alternatives. Therefore, new technologies can be used to track materials throughout the supply chain and monitor product status throughout the lifecycle. This development will create opportunities to accelerate the transition to the circular economy model. Case examples show that companies will begin to take advantage of the potential of emerging technologies to reorganize production, services, business models or entire organizations in a more sustainable way. In this study, it is aimed to discuss the possible economic effects of the expected changes in the management and organizational structure of an exemplary industrial enterprise in the manufacturing sector during the Fourth Industrial Revolution (Industry 4.0). In the study, tertiary data and fictional data were developed by using secondary data. Descriptive and editing methods were used together in the study. When this research is completed, in the conclusion part; It has been determined that Industry 4.0 has a high potential to achieve more efficient sustainable production methods and a circular economic structure. This conclusion was reached by analyzing Industry 4.0's value factors, its potential to reorganize value chains and emerging business models. As a result of the study, it is concluded that changes in the management and organizational structure of an enterprise operating in the manufacturing industry have a positive and multidimensional effect in the manufacturing sector.