Ankara Fen Lisesi öğrencilerinin kendini kabul düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
An Examination of self acceptance level of Ankara Fen Lisesi students according to some variables
- Tez No: 62644
 - Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AKKOYUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
BÖLÜM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Özet ve Sonuçlar Bu araştırmada, Ankara Fen Lisesi öğrencilerinin kendini kabul düzeyleri, cinsiyet, sınıf düzeyi, sosyoekonomik düzey, anne ve babanın eğitim düzeyi değişkenleri bakımından incelenmiştir. Araştırma grubu, 1995-1996 eğitim ve öğretim yılında Ankara Fen Lisesinin öğrencilerinin tümü olan toplam 212 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada; öğrencilerin kendini kabul düzeylerini ölçmede,“Kendini Kabul Envanteri Lise Formu”, sosyo-ekonomik düzeyinin belirlenmesinde ise“Sosyo- Ekonomik Düzey Ölçeği”kullanılmıştır. Her iki araçta öğrencilere grup olarak uygulanmıştır. Sınıf, cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzey değişkenlerinin kendini kabul düzeyine temel ve ortak etkileri iki boyutlu varyans analizi, anne-b abaların eğitim durumlarına göre öğrencilerin kendim kabul düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığı ise bir boyutlu varyans analizi ile test edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; Ankara Fen Lisesi öğrencilerinin büyük bir çoğunluğunun kendini kabul düzeyinin ortanın üstü ve yüksek düzeyde olduğu gözlenmiştir. Öğrencilerin kendini kabul düzeylerinde cinsiyet, sınıf düzeyi, sosyo-ekonomik düzey ve anne-babalarının eğitim düzeyi değişkenlerinin anlamlı bir farklılık oluşturmadığı bulunmuştur. Ancak öğrencilerin sınıf düzeyleri ile cinsiyetlerinin onların kendini kabul düzeyleri üzerindeki ortak etkileri anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak, Ankara Fen Lisesi öğrencilerinin kendini kabul düzeyleri genel olarak yüksektir ve cinsiyet, sınıf düzeyi, sosyo-ekonomik düzey, anne ve babanın eğitim düzeyi değişkenlerinden bağımsız olarak değişmektedir. Ancak kız ve erkek öğrencilerin kendini kabul düzeylerinin, sınıf düzeylerine göre farklılaştığı saptanmıştır.54 Öneriler Bu kısımda eğitime, uygulamaya ve ileri araştırmalara yönelik öneriler yer almaktadır. 1. Ankara Fen Lisesi öğrencilerinin büyük bir çoğunluğunun kendini kabul düzeyinin ortanın üstü ve yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Bu durumun pekiştirilmesine yardımcı olmak amacıyla anne-babalar ve öğretmenler için kendini kabul kavramım tanıtan, eğitimdeki önemini belirten seminerler verilmesi önerilebilir. 2. Bu araştırmada cinsiyet, smıf düzeyi, sosyo-ekonomik düzey ve anne ve babanın eğitim düzeyinin öğrencilerin kendini kabulü üzerinde farklılık oluşturup oluşturmadığı araştırılmıştır. Kendini kabul ile ilgili gelecekteki araştırmalarda farklı değişkenler üzerinde çalışılabilir. 3. Bu araştırmada sadece Ankara Fen Lisesi öğrencileri üzerinde çalışılmıştır. Gelecekte yapılacak olan araştırmalarda fen lisesi ile başka bir okulun öğrencilerinin kendini kabul düzeyleri karşılaştırılarak çalışılabilir. 4. Bu araştırmada smıf düzeyi ve cinsiyetin kendim kabul düzeyi üzerindeki ortak etkisi anlamlı bulunmuştur. Yani kız ve erkek öğrencilerin kendini kabul düzeyleri sımf düzeylerine göre farklılaşmaktadır. Gelecekte yapılacak olan araştırmalarda bu farklılaşmanın nedenleri araştırılabilir. 5. Fen Lisesinde kendini kabul düzeyi düşük öğrencilerin bulunması dikkat çekicidir. Bu durumun nedenleri araştırılmalı ve bu öğrencilere yönelik bireysel ve grup çalışmaları düzenlenmelidir. 6. Başarının kendini kabul düzeyini arttırdığı, yine aynı şekilde kendini kabul düzeyi yüksek olan öğrencilerin yaratıcı ve başarılı olabileceği bu nedenle öğretmenlerin ve anne-babalarm, çocuklarının kendilerini kabullerine ilişkin olumlu davranışlarım desteklemeleri sağlanmalıdır.55 Summary This research aimed to examine the self acceptance level of Ankara Fen Lisesi students according to grade level, sex, socio-economic level and parent's education level. The research group is consisted of 212 students who were all students of the Ankara Fen Lisesi on the semester 1995-1996. Self acceptance level of the students were measured by“Self Acceptance Inventory High School Form”and socio-economic level were measured by“Socio-Economic Level Scale”. Both of the scale were applied in a group. Grade level, sex and socio-economic level variables effects on self acceptance level were analyzed by two way analysis of variance, parent's education level effects on student's self acceptance level were analyzed by one way analysis of variance. The result demonstrated that ; majority of Ankara Fen Lisesi students' self acceptance level were above the average and high. Self acceptance level of Ankara Fen Lisesi students wasn't significantly differed according to grade level, sex, socio-economic level and parents' educational level but common effect of grade level and sex of the students were made significant difference on self acceptance level. As a result, self acceptance level of the students of Ankara Fen Lisesi was generally high and student's self acceptance level was changing independently from grade level, sex, socio-economic level and parents' education level. But common effect of grade level and sex of the students were made significant difference on students self acceptance level.
Özet (Çeviri)
55 Summary This research aimed to examine the self acceptance level of Ankara Fen Lisesi students according to grade level, sex, socio-economic level and parent's education level. The research group is consisted of 212 students who were all students of the Ankara Fen Lisesi on the semester 1995-1996. Self acceptance level of the students were measured by“Self Acceptance Inventory High School Form”and socio-economic level were measured by“Socio-Economic Level Scale”. Both of the scale were applied in a group. Grade level, sex and socio-economic level variables effects on self acceptance level were analyzed by two way analysis of variance, parent's education level effects on student's self acceptance level were analyzed by one way analysis of variance. The result demonstrated that ; majority of Ankara Fen Lisesi students' self acceptance level were above the average and high. Self acceptance level of Ankara Fen Lisesi students wasn't significantly differed according to grade level, sex, socio-economic level and parents' educational level but common effect of grade level and sex of the students were made significant difference on self acceptance level. As a result, self acceptance level of the students of Ankara Fen Lisesi was generally high and student's self acceptance level was changing independently from grade level, sex, socio-economic level and parents' education level. But common effect of grade level and sex of the students were made significant difference on students self acceptance level.