Adaptif kontrollü bir CNC makinesinin prototipinin geliştirilmesi
A new protoype designing of CNC machine by using adaptive control
- Tez No: 626497
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada adaptif kontrollü 3 eksenli CNC tezgah prototipi tasarlanmıştır. Çalışmada, önce 3 adet servo motorun eşzamanlı olarak kontrol programı hazırlanmıştır. Kontrol programında Schineider SoMachine, SoMove, Kepserver program arayüzleri kullanılmıştır. Adaptif kontrollü CNC makine prototipini oluşturmak için; Schineider marka 3 servo motor (1,3 kw), 3 motor sürücüsü (lexium 32), 3 adet harici konum algılayıcı (Osicoder), güç kaynağı , dokunmatik panel , Motion Controller PLC (Modicon LMC078), haberleşme kabloları, güç kaynağı gibi yardımcı aparatlar, 3 eksenli CNC makinesine montajı yapılmıştır. Harici konum algılayıcılar ile sistemin kontrolü geri besleme sağlanarak olası hatalara karşı arındırılmıştır. Sistemin güvenlik kontrolü ve PLC ile veri alışverişi sağlanabilmesi amacıyla KEPServerEX OPC programı kullanılmıştır. KEPServerEX OPC programı vasıtasıyla alınan veriler Visual Studio programı ve C# programlama dili kullanılarak işlenmiştir. Adaptif kontrolün sağlanabilmesi için motor hız ve kp değerleri akım değerleri baz alınarak düzenlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 3 axis CNC machine prototype with adaptive control is designed. In this study, the control program for 3 servo motors was prepared simultaneously. Schineider SoMachine, SoMove, KEPserverEX program interfaces were used in the control program. To create a prototype CNC machine with adaptive control; Schineider 3 servo motors (1,3 kw), 3 motor drives (Lexium 32), 3 external encoders (Osicoder), power supply, touch panel, Motion Controller PLC (Modicon LMC078), communication cables, auxiliary devices such as power supply , 3 axis CNC machine have been assembled. Control of the system with external encoders is provided by feedback to ensure that possible errors are avoided. KEPServerEX OPC program is used for security control of the system and data exchange with PLC. The data obtained through KEPServerEX OPC program was processed using Visual Studio program and C # programming language. In order to provide adaptive control, motor speed and kp values are arranged based on current values.