Kadın tekstil işçilerinin ustabaşlarıyla yaşadıkları çatışmanın, iş tatminlerine etkisinde ustabaşlarının politik yetisinin düzenleyici rolü
The moderating role of political skill of foremen in the effect of conflict between women textile workers and foremen on job satisfaction
  1. Tez No: 626695
  2. Yazar: NUKET TOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmada, Bursa ilinde faaliyet gösteren tekstil firmalarında çalışan ustalar (üst) ile onların emri altında çalışan kadın emekçiler arasında yaşanan kişilerarası çatışmanın astın iş tatmini üzerinde etkileri ve bu bağlamda ustabaşının politik yetisinin bu ilişki üzerinde düzenleyici rolü olup olmadığı irdelenmektedir.Araştırma kapsamında 478 emekçi kadın ve 125 ustabaşına ait veriler yüz yüze anket yöntemiyle elde edilmiştir. Ölçeklerin güvenirliği Cronbach Alfa Katsayısı ile geçerlilikleri ise Açıklayıcı ve Doğrulayıcı Faktör analizi ile test edilmiştir. Son olarak araştırmada yer alan hipotezler Process ve HLM (Hiyerarşik Lineer Modelleme) uygulamaları ile test edilmiştir.Analizler sonucunda, Bursa ilinde faaliyet gösteren tekstil firmalarında görev alan kadın işçilerin ustabaşlarıyla yaşadıkları kişilerarası çatışmanın kadın işçilerin iş tatmini üzerinde negatif yönlü etkisi olduğu ortaya çıkarılmıştır. Öte yandan, ustabaşının kadın işçiler tarafından algılanan politik yetisinin kadın işçilerin iş tatmini üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu tespit edilirken ustabaşlarının kendisi tarafından algılanan politik yetisinin kadın işçilerin iş tatmini üzerinde doğrudan anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Dahası, kadın emekçiler ve ustabaşının kendisi tarafından değerlendirilen ustabaşının politik yetisinin bu ilişkide düzenleyici rolü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is examined that, in textile companies operating in Bursa province, the effects of the interpersonal conflict between the foremen and the women laborers working under these foremen on the job satisfaction of the subordinate, and whether the political skill of the foreman is a moderating role in this relationship. Within the scope of the research, data of 478 women laborers and 125 foremen were obtained through the face-to-face survey method. The reliability of the scales was tested with the Cronbach Alpha coefficient and their validity with the explanatory and confirmatory factor analyses. Correlation analysis of research variables was also performed. Finally, the hypotheses included in the research were tested with Process and HLM (Hierarchical Linear Modeling) methods.As a result of the analyses, it was revealed that the interpersonal conflict between the foremen and the women laborers working under these foremen has a significant negative impact on the job satisfaction of the women textile workers. On the other hand, it was determined that the political skill of the foremen perceived by women workers has a significant positive effect on the job satisfaction of women workers, while the political skill of the foremen perceived by themselves has no significant effect on the job satisfaction of women workers. Moreover, it was found that the political skill of the foreman that was evaluated by women laborers and the foreman himself has a moderating role in this relationship.