Mesleki müzik eğitiminde caz müziğinin flüt eğitiminde kullanılma durumu
The use of jazz music in flute education in professional music
  1. Tez No: 626839
  2. Yazar: FİRAR BARIŞ DİLBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNİHAL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada mesleki müzik eğitimi kapsamında gerçekleştirilen flüt eğitimi sürecinde caz müziğinin kullanılabilme durumunun ve öğrencilerin teknik ve müzikal kazanımlarına katkısının öğretim elemanı görüşleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda görev yapan 16 flüt öğretim elemanı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşme yapılmıştır. Görüşme sorularından elde edilen verilerin analizi sonucunda 7 tema ve 47 koda ulaşılmıştır. Ulaşılan temalar ve kodlar doğrultusunda caz müziğinin mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda konservatuvar düzeyinde eğitim için uygun olduğu, caz müziği başlangıç seviyesinin mesleki flüt eğitiminde ve farklı müzik türleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için kullanabileceği; repertuvar çeşitliliğine, teknik kazanıma işitme eğitimine ve doğaçlama yeteneğine katkı sağladığı ve öğrencilerin ilgisini çektiği belirlenmiştir. Ayrıca armonik yapı zorluğu, farklı seviyelere yönelik metot eksikliği, öğretim elemanı bilgi eksikliği, ders öğretim programında yer almama ve flüt başlangıç seviyesi için caz müziğinin erken olma nedenleri ile mesleki flüt eğitiminde caz müziğinin kullanılamadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte flüt eğitimine yönelik caz müziği literatürünün sayısal olarak yetersiz olduğu, öğretim elemanlarının caz müziği bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu ve mesleki flüt eğitiminde bu türe yeterli düzeyde yer verilmediği belirlenmiştir. Ayrıca mesleki müzik eğitimi kapsamında caz müziğinin kullanılmasının öğrencinin teknik- müzikal- doğaçlama becerisine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the usage of jazz music and its contribution to the technical and musical achievements of the students in the flute education process within the scope of professional music education with the opinions of the instructor. Qualitative research method was used in the research. In this context, 16 flute faculty members working in institutions providing vocational music education were interviewed with a semi-structured interview form. As a result of the analysis of the data obtained from the interview questions, 7 themes and 47 codes were reached. In the direction of the themes and codes reached, It has been determined that jazz music is suitable for education at the conservatory level in institutions providing vocational music education; jazz music can be used in the professional flute education and to learn about different types of music; it contributes to repertoire diversity, technical acquisition, hearing education and improvisation ability and attracts students' attention. Besides, it has been determined that jazz music cannot be used in professional flute education due to its harmonic structure difficulty, absence in the curriculum, lack of method for various levels, lack of instructor knowledge, and being too soon for flute beginner level. Also, it has been determined that literature on the jazz music for flute education is quantitatively insufficient, the level of knowledge of instructors in jazz music is insufficient and this genre is not used in vocational flute education sufficiently. In addition, it was concluded that the usage of jazz music in the context of vocational music education contributes to the technical- musical- improvisation skills of the student.