Markov zincirleri yöntemi ile altın fiyatları tahmini
Forecast of gold price with Markov chains method
- Tez No: 626847
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Altın fiyatlarının tahmini ekonomik ve finansal alanlarda her zaman önemini koruyan konulardandır. Fiyatların değişiminin standartize edilememesinden dolayı tahminleme alanında çokca çalışma bulunmaktadır. Altın değerli bir maden olup tercih edilen bir yatırım aracıdır. Altın fiyatını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır bunlardan başlıcaları; arz, talep, enflasyon, kur değişimi hareketleri sayılmaktadır. Yapılan bu çalışma mevcutta bulunan çalışmalara destek verecektir. Bu çalışma altın fiyatlarını markov zincirleri ile ayrıntılı bir şekilde açıklandıktan sonra altın fiyatları markov zincirleri ile tahmin edilecektir. İnceleme dönemi 2016-2017-2018 yılları arasında olup veriler günlük alınmıştır. Fiyat aralıkları kodlanarak geçiş matrisleri oluşturulmuş, markov zincirleri ile tahmin yapılmıştır. Uygulama sonuçları geçiş matrislerinin anlamlı sonuçlar çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gold prices are important in the economic and financial fields. Due to the inability to standardize the change of prices, there are many studies in the area of estimation. Gold is a precious metal and is a preferred investment purpose. There are many factors that affect the price of gold; supply demand, inflation, currency movements. In this study, we will support the current work. Therefore, the study estimates the price formation by examining the gold prices with markov chains in detail. The survey period is between 2017-2018 and the data were taken daily. Transit matrices were formed by coding the price ranges. Markov chains were calculated. Application results yield significant results in transition matrices.