Anestezi yoğun bakım ünitesi 1 ve 2'de yatan akut iskemik inme tanılı hastalarda nötrofil lenfosit oranının akut böbrek hasarı ile ilişkisi
The relationship between neutrophil-to-lymphocyte ratio and acute kidney injury in pati̇ents diagnosed with acute ischemic stroke in anesthesia intensive care units 1 and 2
  1. Tez No: 915170
  2. Yazar: MUSTAFA TEVFİK SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnme, dünya genelinde engellilik ve ölümün ikinci önde gelen nedenidir. Yüksek sıklığı ve önemli tedavi maliyetleri nedeniyle, toplumun genel sağlığı açısından endişe oluşturmaya devam etmektedir. Daha önce akut böbrek yetmezliği olarak adlandırılan Akut Böbrek Hasarı (ABH), karmaşık bir klinik hastalıktır ve kötü sonuçlarla ilişkili olmaya devam etmektedir. Hastanede yatan hastalarda, özellikle kritik hastalarda sık görülür. ABH, morbiditedeki artıştan (hastanede kalış süresi, renal replasman tedavisi) ve aynı zamanda ek mortaliteden sorumludur. Çalışmamızın primer sonucu olarak İskemik İnme tanılı YBÜ ünitesinde tedavi ve takip edilen hastaların NLR oranları ile ABH arasındaki ilişkiyi inceledik. Sekonder sonuç olarak da NLR'nin mortalite, hastanede kalış süresi ve RRT arasındaki ilişkiyi inceledik. Çalışmamız dahil edilme kriterlerine uymayan hastalar dışlandıktan sonra kalan 155 hasta ile gerçekleştirmiştir. Hastaların YBÜ'ye kabulündeki ABH için risk faktörü olan Yaş, Cinsiyet, Ek hastalıkları (Diyabetes Mellitus, Hipertansiyon ve Koroner Arter Hastalığı) kaydedildi. Aynı zamanda Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) skoru, Sequential Organ Failure Assessment (SOFA) skoru, Simplified Acute Physiology Score (SAPS), Üre, Kreatinin, GFR, Nötrofil, Lenfosit, NLO değerleri, Kan Gazı Ph'ı, Kan Gazı Laktat değeri ve Kan Gazı Bikarbonat değeri retrospektif olarak Hastane Bilgi Sisteminden kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Stroke is the second leading cause of disability and death globally. Due to its high prevalence and significant treatment costs, it remains a concern for public health. Acute Kidney Injury (AKI), formerly known as acute renal failure, is a complex clinical condition associated with poor outcomes. It is particularly common among hospitalized patients, especially those in critical condition. AKI contributes to increased morbidity (length of hospital stay, need for renal replacement therapy) and additional mortality. The primary outcome of our study was to investigate the relationship between Neutrophil-to-Lymphocyte Ratio (NLR) and AKI in patients diagnosed with ischemic stroke and treated in the Intensive Care Unit (ICU). As a secondary outcome, we examined the relationship between NLR and mortality, length of hospital stay, and the need for renal replacement therapy (RRT). After excluding patients who did not meet the inclusion criteria, our study was conducted with the remaining 155 patients. Risk factors for AKI, including age, gender, and comorbidities (Diabetes Mellitus, Hypertension, and Coronary Artery Disease), were recorded at ICU admission. Additionally, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) scores, Sequential Organ Failure Assessment (SOFA) scores, Simplified Acute Physiology Scores (SAPS), Urea, Creatinine, GFR, Neutrophil, Lymphocyte, NLR values, Blood Gas pH, Blood Gas Lactate values, and Blood Gas Bicarbonate values were retrospectively recorded from the Hospital Information System.