Tiyol/disülfid homeostazının ülseratif kolit hastalığındaki rolü
The role of the thiol / disulfide homeostasis in ulcerative colitis
  1. Tez No: 627050
  2. Yazar: AHMET KÜRŞAD DİŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ADNAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Ülseratif Kolit patogenezi net bir şekilde aydınlatılamamış, birçok teori öne sürülmüş inflamatuvar bağırsak hastalıklarındandır. Oksidatif stres bu teorilerden öne çıkanlardandır. Ülseratif Kolit için tanımlanmış oksidatif stres belirteçleri olmakla birlikte rutin olarak kullanımı sınırlıdır. Çalışmamızda son dönemde birçok hastalıkta rolü araştırılan tiyol disülfid homeostaz parametrelerinin hastalık aktivasyonu üzerindeki etki ve rolünün araştırılması planlanmıştır. Materyal ve Metod: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'ne başvuran Ülseratif Kolit tanılı 40 akut dönem hasta, 41 remisyon dönem hasta ve Genel Dahiliye Polikliniği'ne başvuran 50 kontrol grubu hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların kan örneklerinden hemogram, biyokimya ve tiyol disülfid parametreleri çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ve cinsiyet gibi demografik özellikleri benzer tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ulcerative colitis is one of the inflammatory bowel diseases that have not been clearly elucidated and many theories have been suggested. Oxidative stress is the prominent of these theories. Besides, there are oxidative stress markers defined for ulcerative colitis, its routine use is limited. In our study, it has been planned to investigate the effect and role of thiol disulfide homeostasis parameters on the disease activation, of which role has been investigated in many diseases. Materials and Methods: 40 acute-term patients diagnosed with ulcerative colitis, 41 patients with remission period who applied to Gastroenterology Clinic in Recep Tayyip Erdogan Education and Research Hospital and 50 control groups who applied to the General Internal Medicine Outpatient Clinic were included in the study. Hemogram, biochemistry and thiol-disulfide parameters of the blood samples of the patients included in the study were studied. Results: The demographic characteristics of the patients included in the study, such as age and gender, were similar.