Afganistan'da yoksulluk ve yoksullukla ilgili sosyal politikalar: Bamyan kenti örneği
Poverty and social policies related to poverty in Afghanistan: The example of Bamyan city
  1. Tez No: 856834
  2. Yazar: RAMAZAN AHMADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KOLUKIRIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Afganistan'daki yoksulluk problemi ele alınmış, Bamyan kenti örneğinde yoksulluğun kaynaklarına, sosyal politikadaki uygulamalara ve yansımalarına odaklanılmıştır. Çalışmada Afganistan'daki yoksulluğun kökenleri saptanarak yoksulluğun yol açtığı sorunların ortaya çıkarılması, yoksullukla mücadeleye ilişkin sosyal politika göstergelerinin ve uygulamaya yönelik etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Aynı zamanda Afganistan'da yoksulluk problemini sosyolojik bir perspektiften ele alan bu çalışmada ülkedeki mevcut durum ve ülke için önemli bir sorun olan yoksulluğun azaltılmasına yönelik hükümet ve uluslararası kuruluşlarca uygulanan programların yetersizliği incelenerek yoksulluğun azaltılmasına yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. İlgili alan yazın ve yoksulluğun boyutlarına yönelik çalışmalar esas alınarak kurgulanan bu araştırma karma bir yönteme sahiptir ve birleştirme deseni seçilmiştir. Birleştirme desene dayalı olan toplumsal adalet deseni üzerinden nicel ve nitel veriler Bamyan kent merkezinin farklı bölgelerinden ve farklı gruplardan toplanıp analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, Afganistan'da kronik ve mutlak yoksulluğun hüküm sürdüğünü ve Afgan halkının büyük çoğunluğunun yoksullukla iç içe olduğunu göstermektedir. Yoksulluğun en önemli faktörleri işsizlik, savaş, güvensizlik, siyasi istikrarsızlık, ayrımcılık, etnik kutuplaşma, kuraklık, zayıf hükümet ve etkili politika ihlali, kurumsal yolsuzluk, adaletsizlik, eğitimsizlik, kadınların iş ve eğitim hakkının kısıtlanması, yüksek fiyatlar ve marjinalleşmedir. Öte yandan yoksulluğun kendisi de toplumda suç artışı, savaş, güvensizlik, aile içi şiddet, göç, eğitim eksikliği, toplumsal anlaşmazlık, beyin göçü, yolsuzluk, aşırıcılık, terör gruplarına katılma, ahlaki çöküş, uyuşturucu madde ticareti, intihar, sağlık sorunları, zorla evlilik, itimatsızlık, dilencilik, çocuk satışı ve organ ticareti gibi pek çok soruna neden olmuştur. Afganistan'da yoksullukla ilgili uygulanan sosyal politikalar başarısızlıkla sonuçlanmış, savaşlar, siyasi istikrasızlık, idari yolsuzluk, cinsiyet ve etnik ayrımcılığı, ekonomik kriz, hükümetin kentsel ve kırsal kalkınma politikalarının eksiklikleri ve ihtiyaçların belirlenememesi gibi faktörler yoksullukla mücadeleye yönelik sosyal politikaların uygulanmasını da engellemiştir. Bu nedenle, demokratik bir hükümet ve refah devleti altında sosyal adalete dayalı etkili sosyal politikaların, yoksulluğu azaltabileceği veya ortadan kaldırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the issue of poverty in Afghanistan has been addressed, with a focus on the sources of poverty, social policy implementations, and their reflections in the city of Bamyan. The study aims to identify the roots of poverty in Afghanistan, reveal the problems caused by poverty, and determine the indicators of social policies and their effects on poverty alleviation. Simultaneously, this study, which takes a sociological perspective on the poverty problem in Afghanistan, examines the inadequacy of government and even international organizations programs implemented to reduce poverty, considering the current situation in the country and the significance of poverty as a major problem. The research is designed with a mixed method, relying on relevant literature and studies on the dimensions of poverty, and adopting a convergent design. Quantitative and qualitative data collected from different regions and groups in the city center of Bamyan were analyzed through the social justice pattern based on the convergent design. The findings of the research indicate the prevalence of chronic and absolute poverty in Afghanistan, with the majority of the Afghan population struggling with poverty. The most significant factors contributing to poverty include unemployment, war, insecurity, political instability, government collapse, discrimination, ethnic polarization, drought, weak governance, effective policy violation, institutional corruption, injustice, lack of education, restrictions on women's rights to work and education, high prices, and marginalization. On the other hand, poverty itself has led to various problems in society, such as increased crime, war, insecurity, domestic violence, migration, lack of education, social conflicts, brain drain, corruption, extremism, joining terrorist groups, moral decline, drug trafficking, suicide, health problems, forced marriage, mistrust, begging, child trafficking, and the sale of body parts. Social policies related to poverty in Afghanistan have resulted in failure due to factors such as wars, political instability, administrative corruption, gender and ethnic discrimination, economic crisis, deficiencies in the government's urban and rural development policies, and the inability to determine needs. Therefore, it is believed that effective social policies based on social justice under a democratic government and a welfare state can reduce or eliminate poverty.