Fermente sucuklarda biyojen amin ve n-nitrozamin oluşumu üzerindeki bazı faktörlerin etkisi ve biyojen amin - N-nitrozamin ilişkisinin belirlenmesi
Effects of some factors on formation of biogenic amines and N-nitrosamines in fermented sausages and determination of biogenic amines - n-nitrosamines relationship
- Tez No: 627129
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, Türk tipi fermente sucuğun fermantasyon ve depolamanın son günlerinde sucuğun fiziksel-kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerinde bazı faktörlerin etkileri araştırılmıştır. Yanıt Yüzey Yöntemine göre dört merkez noktalı Merkezi Birleşik Desen esas alınarak farklı konsantrasyonlarda (sodyum nitrit: 0, 75, 150 ppm; α-tokoferol: 0, 100, 200 ppm; potasyum sorbat: 0, 1500, 3000 ppm) kombinasyonları oluşturulan faktörlerin ayrıca iyon değerleri, biyojen amin ve N-nitrozamin bileşiklerinin birbirleriyle ilişkisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Türk tipi fermente sucuğun fermantasyonun son gününde elde edilen iyon (NH4+, NO2-, NO3-) değerleri, biyojen amin ve N-nitrozamin bileşiklerinin bazıları arasında korelasyonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of some additives on physical-chemical and microbiological properties were investigated at the end of fermentation and on the last day of storage of Turkish fermented sausage. According to Response Surface Methodology with Central Composite Design including four center points, the effects of the combinations of the factors at different concentrations (sodium nitrite: 0,75,150 ppm; α-tocopherol: 0,100,200 ppm; potassium sorbate: 0,1500,3000 ppm) on the relationships between anion values, biogenic amine and N-nitrosamine compounds were studied, also. Correlations between the ion (NH4+, NO2-, NO3-) values, some of the biogenic amine and N-nitrosamine compounds obtained on the last day of fermentation of Turkish fermented sausage were determined.