Piyasa performans oranlarına göre oluşturulmuş portföylerin getiri oranlarının değerlendirilmesi: BİST 100 endeksi firmaları üzerine bir uygulama
Evaluation of the returns of portfolios formed according to market performance ratios: An application on BIST 100 index firms
- Tez No: 627338
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hisse senedi piyasasında portföy yatırımları yaparken, portföye dahil edilebilecek hisse senetlerinin belirlenmesi büyük önem arz eder. Portföye dahil edilecek hisse senedi seçimini yaparken dikkate alınabilecek kriterlerden biri hisse senedinin uzluk-pahalılık durumudur. Bunu tespit ederken kullanılan önemli araçlardan biri piyasa performans oranlarıdır. Bu oranlar içerisinde özellikle fiyat/kazanç oranı (F/K) ve piyasa değeri/defter değeri oranı (PD/DD) yatırımılar için oldukça önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul'da işlem gören ve BİST 100 endeksine dahil olan firmaların piyasa performans oranları dikkate alınarak çeşitli portföyler oluşturulması ve oluşturulan bu portföylerin dönemsel getiri oranları hesaplanarak analiz edilmesi yoluyla piyasa performans oranlarının portföy getirileri üzerindeki etkilerinin ortaya konulmasıdır. Yapılan bu çalışmada elde edilen sonuçlar, oluşturulan portföylerde hem fiyat/kazanç oranı hem de piyasa değeri/defter değeri açısından ucuz olan hisse senetlerinin bulunması halinde özellikle uzun vadede çok yüksek getirilerin elde edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
When making portfolio investments in the stock market, determining the stocks to be included in the portfolio is of great importance. One of the criteria that can be taken into consideration when choosing the stock to be included in the portfolio is the undervalued- overvalued status of the stock. Market performance ratios are important tools used to detect this situation. Among these rates, especially the price/earnings ratio (P/E) and market to book ratio (M/B) are very important for investors. The aim of this study is to form various portfolios by considering the market performance rates of the companies that are traded in Borsa İstanbul and included in the BİST 100 index and to reveal the effects of market performance rates on portfolio returns by calculating the periodic return rates of these portfolios. The results obtained in this study showed that if stocks that are undervalued both in terms of price/earnings ratio and market to book ratio are detected in the formed portfolios, very high returns can be obtained, especially in the long term.