Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı'nda 2010-2017 yılları arasında tanı almış seçili olgularda intradermal nevüs, primer ve metastatik melanomlarda mikrosatellit instabilite ve immün kontrol noktası inhibitörlerinden pd-l1 ve galektin-9 arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between microsatellite instability and immune control checkpoint inhibitors like pd-l1 and galectin-9 in intradermal nevi, primary and metastatic melanomas in selected cases diagnosed between 2010-2017 in Karadeniz Technical University Faculty of Medicine department of Medical pathology
- Tez No: 627649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EMRE ERCİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Malign melanom; nöral krest kökenli, epidermis bazal tabakasında pigment üretmekle görevli melanositlerin malign transformasyonu sonucu gelişen, genellikle konvansiyonel tedavilere dirençli, metastaz kapasitesi yüksek agresif bir neoplazmdır. Son yıllarda, dünya genelinde malign melanom (MM) insidansında bir artış mevcuttur. Tüm deri kanserlerinin yalnızca % 3'ü melanom olmasına rağmen deri kanseri sebebiyle görülen ölümlerin % 65'i melanom nedeniyle gerçekleşmektedir. Melanom sıklığı diğer birçok kanser türüne kıyasla daha nadir olmasına rağmen yüksek mortalite oranları sebebiyle büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle melanomun önlenmesi ve erken tanı ile potansiyel tedaviye hızlı erişimin sağlanması için yapılacaklar önemlidir. Çalışmamızda 2010-2017 yılları arasında bölümümüzde tanı almış ve seçilmiş 100 olguda (İntradermal nevüs, primer ve metastatik malign melanom) immünohistokimyasal olarak MLH-1, PMS-2, MSH-2 ve MSH-6 sonuçları ve immün kontrol noktası inhibitörlerinden PD-L1 ve Galektin-9 arasındaki ilişkiye bakıldı ve vakaların yaş, cinsiyet, morfolojik özellikleri ile karşılaştırıldı. Malign melanom vakalarının % 91,1'inde mikrosatellit instabilite saptanmadı. Vakaların % 8,9'unda mikrosatellit instabilite saptandı. Metastatik malign melanom vakalarında primerlere göre mikrosatellit instabilite oranı, PD-L1 ve Galektin-9 ekspresyonu daha fazla bulundu. Malign melanomda tümörü infiltre eden lenfositlerin de katkıda bulunduğu çeşitli tedavi modaliteleri söz konusudur. İleri evre 3 veya 4 hastalarda ise tedavide kemoterapi, palyatif radyoterapi ve son zamanlarda umut verici bir tedavi şekli olarak ortaya çıkan immünoterapi kullanılmaktadır. Burada ana hedeflerden birisi de immün kontrol noktası inhibitörleri ile bağışıklık sisteminin tekrar aktive edilmesidir. Özellikle metastatik vakalarda hem mikrosatellit instabilite oranının hem de PD-L1 ve Galektin-9 ekspresyonunun daha fazla olması, tümör immünijenitesi arttıkça immün kontrol noktası inhibitörlerinin daha fazla eksprese edildiğini ve bu hastaların immünoterapi ilaçlarından daha fazla fayda sağlayacağını düşündürmüştür. Çalışmamız anti-PD-L1 immünoterapisi dışında Galektin-9'u hedef alan yeni tedavi seçeneklerini gündeme getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Malignant melanoma; is the origin of the neural crest, that is the result of malign transformation of melanocytes responsible for pigment production in the basal layer of the epidermis, usually resistant to conventional treatments, with high metastatic capacity. In recent years, there has been an increase in the incidence of malignant melanoma worldwide. Although only 3 % of all skin cancers are melanoma, 65 % of deaths due to skin cancer are caused by melanoma. Although melanoma frequency is relatively rare compared to many other cancer types, it is of great importance due to high mortality rates. This is why melanoma prevention and early diagnosis should be done to ensure rapid access to potential treatment it is important. In our study, the relationship with MLH-1, PMS-2, MSH-2 and MSH-6 immunohistochemical profiles and PD-L1 and Galectin-9 immune control checkpoints inhibitors in 100 selected (intradermal nevi, primary and metastatic malign melanoma) cases between the years of 2010 to 2017 and are compared age, sex, morphological characteristics. Microsatellite instability was not detected in % 91,1 of malignant melanoma cases. Microsatellite instability was detected in % 8,9 of the cases. The incidence of microsatellite instability and the expression of PD-L1 and Galectin-9 were found to be higher in metastatic melanomas than in primers (primary melanomas). Distinct treatment modalities have been implicated in malignant melanoma, including tumor-infiltrating lymphocytes. Chemotherapy, palliative radiotherapy and immunotherapy, which has emerged as a promising treatment in recent times, are used in the treatment of advanced stage 3 or 4 patients. One of the main goals is to reactivate the immune system with immunocontrol inhibitors. Especially in metastatic cases, both microsatellite instability and PD-L1 and Galectin-9 expression were higher, suggesting that tumor immunogenicity was increased and immune checkpoint inhibitors were expressed more and these patients would benefit more from immunotherapy drugs. In addition to anti-PD-L1 immunotherapy, our study also brought up new treatment options targeting Galectin-9.