Adölesan dönemdeki üniversite öğrencilerinin mutluluk ve yaşamın anlamının akıllı telefon bağımlılığına etkisi
The effect of the happiness and meaning of life of the university students in adolescent period on smartphone addiction
- Tez No: 627709
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Araştırma adölesan dönemdeki üniversite öğrencilerinde mutluluk ve yaşamın anlamının akıllı telefon bağımlılığına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma kesitsel olarak yapılmıştır.Araştırmanın evreni, Muş il merkezinde bulunan Muş Alparslan Üniversitesi'ne bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının birinci sınıfında bulunun 1684 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, güç analizi ile belirlenen 720 öğrenci olarak belirlenmiştir. Veriler, Sosyo-Demografik özellikler formu, Oxford Mutluluk Ölçeği (OMÖ), Yaşamın Anlamı Ölçeği (YAÖ) ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği (ATBÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Adölesanların OMÖ puan ortalamasının 106.49±18.89, YAÖ puan ortalamasının 51.56±11.65 ve ATBÖ puan ortalamasının da 100.13±29.54 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to investigate the efficacy of happiness and the meaning in life on smartphone addiction in adolescent university students. Material and Methods: The research was carried out cross-sectionally. The universe of the research consists of 1684 undergraduate students (1st grade) at vocational school of health, school of health science and other faculties of Muş Alparslan University located in the city center of Muş. The sample of the study was determined as 720 students through power analyses. The data were collected using the Socio-Demographic features form, Oxford Happiness Scale (OHS), Meaning of Life Scale (MLS) and Smart Phone Addiction Scale (SPAS). In the evaluation of the data, number, percentage, average, t test, variance analysis, pearson correlation and multiple regression analysis were used in independent groups. Results: It was found that a mean score for OHQ was 106.49 ± 18.89, a mean score for MLQ was 51.56 ± 11.65 and a mean score for SAS was 100.13 ± 29.54.