Örgütsel adalet ve örgütsel sinizmin işten ayrılma niyetine etkisi: Balıkesir ili örneği
The influence of organizational justice and organizational cynicism on intention to quit: Example Balıkesir province
- Tez No: 653519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ A. ORKUN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde rekabetin artması sonucunda, özellikle emek yoğunluğunun önde olduğu sanayi sektöründe çalışacak nitelikli iş gücünü bulmak ve işletmede devamlılığı sağlamak en az karlılık kadar önemli bir konu haline gelmiştir. İş gücünün işletmede devamlılığı ile ilgili yapılan çalışmalarda örgütsel adalet ve örgütsel sinizmin üzerinde durulduğu görülmektedir. Söz konusu çalışmalar genel olarak çalışanların örgüt içerisindeki adaleti ve sinizmi nasıl algıladıkları ve bunun işle ilgili tutum ve davranışlarını nasıl etkilediğine yöneliktir. Çalışanların, işverenin adalet kavramını negatif algılamaları veya kurumda yüksek derecede sinizm algılamaları sonucunda bir çıkmaza girebildikleri, iş yerinde memnuniyetsizlik ve ileri derecelerde işten ayrılma durumunun yaşanabildiği gözlemlenmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, örgütsel adalet ve örgütsel sinizm arasında bir ilişkinin olup olmadığının ve bu iki konunun işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Balıkesir ilinde sanayi sektöründe faaliyet gösteren dört ayrı firmaya 46 sorudan oluşan anket formları dağıtılmış, 200 adet anket formundan eksiksiz olarak doldurulan 152 adet anket analize tabi tutulmuştur. SPSS istatistiksel paket programından yararlanılarak gerçekleştirilen korelasyon ve regresyon analizleri sonuçlarına göre; örgütsel adalet ve örgütsel sinizm arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve hem örgütsel adalet hem de örgütsel sinizmin işten ayrılma niyetini anlamlı derecede etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the increase in competition, finding a qualified workforce to work in the industrial sector where labor intensity is ahead and ensuring continuity in the enterprise has become as important as profitability. It is seen that studies on the continuity of the workforce in the enterprise focus on organizational justice and organizational cynicism. These studies are generally about how employees perceive justice and cynicism within the organization and how this affects their attitudes and behaviors related to work. It is observed that employees may get into an impasse as a result of their negative perception of the employer's concept of justice or a high degree of cynicism in the institution, and that dissatisfaction and severe dismissal may be experienced in the workplace. In this context, the aim of the study is to determine whether there is a relationship between organizational justice and organizational cynicism and the effect of these two issues on the intention to quit. For this purpose, questionnaire forms consisting of 46 questions were distributed to four different companies operating in the industrial sector in Balıkesir province, and 152 questionnaires filled out of 200 questionnaires were analyzed. According to the results of the correlation and regression analysis performed using the SPSS statistical package program; It has been determined that there is a significant relationship between organizational justice and organizational cynicism, and that both organizational justice and organizational cynicism significantly affect the intention to quit.