Artizan çikolata üretiminde acı ganaj dolgulu çikolata geliştirilmesi ve bazı özelliklerinin belirlenmesi
Development of chili pepper ganache filled chocolate in artisan chocolate production and determination of some properties
  1. Tez No: 628251
  2. Yazar: BERKAY SEÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ SEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gıda Mühendisliği, Gastronomy and Culinary Arts, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, dolgulu çikolata üretiminin ana maddelerinden olan dolgu malzemesinin (ganaj) acı tatta geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle kullanılacak üretim prosesleri belirlenmiş ve iki farklı acı dolgulu ganaj geliştirilmiştir. Tez kapsamındaki alt amaçlar ise geliştirilen bu dolguların son ürün olan toz acı biber ganajlı ve acı biber tohum yağı ganajlı çikolata numunelerinin duyusal analiz yöntemi ile tüketilebilirlik durumunu saptamak, fizikokimyasal analizler ile dolguların doku ve yapı özelliklerini belirlemektir. Duyusal analizler sonucunda renk, parlaklık, tatlılık, yağlı tat, tadım sonrası ağızda bıraktığı his ve ilk ısırıktaki his özellikleri açısından acı biber tohum yağı ganajlı çikolata numunelerinin toz acı biber ganajlı çikolata numunelerine kıyasla daha çok beğenildiği ve tüketilebilir olduğu saptanmıştır (p0,05). Fizikokimyasal analizler sonucundaysa tekstür değerleri açısından iki numune arasında 0. günde anlamlı farklılık görülmezken (p>0,05), 15. ve 30.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to develop the filling material (ganache), which is one of the fundamental ingredients of chilli filled chocolate production. First of all, for these purposes were determined the production processes and were developed two different chilli filled ganaches. Within the scope of the thesis the sub-objectives are to determine the consumability status of the powdered chili pepper ganache and chili pepper seed oil ganache chocolate samples, which are the final product of the developed fillers, and to determine the tissue and structure properties of the fillers by physicochemical analysis. As a result of sensory analysis, it was found that chili pepper seed oil ganache chocolate samples were more prefereble and consumed than powdered chili pepper ganache chocolate samples in terms of color, brightness, sweetness, oily taste, the feeling left in the mouth after tasting, and the feelings in the first bite (p0.05).