A Marxist reading of Kuroshima Denji
Kuroshima Denji'nin Marksist analizi
- Tez No: 628446
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA LALE BALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Japon Proleter edebiyatı üzerine yazılmış çok sayıda eleştirel çalışmalar olmasına rağmen, savaş karşıtı proleter bir yazar olan Kuroshima Denji ve eserleri akademik çevrelerden pek dikkat çekmemiştir. Bunun ötesinde, Kuroshima Denji, işçi ve kapitalist sınıf arasındaki ilişkiyi yazmaya meyilli çoğu proleter yazarın aksine, daha çok savaş konusuna eğilimli olduğu için hep savaş karşıtı bir yazar olarak düşünülmüştür. Ancak, Kuroshima Denji'nin eserlerinin anlaşılması, Taishō hatta Meiji Japonyasında bu edebiyat türünün doğmasına neden olan koşulları anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu tezde, Kuroshima eserlerinin Marksist edebiyat eleştirisi kapmasında analizi yapılıp, Kuroshima'nın sosyopolitik görüşünün ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although there exist many critical studies discussing Japanese proletarian literature, Kuroshima Denji, an anti-war proletarian writer and his works, unfortunately, still have not drawn much interest from academic circles. Moreover, Kuroshima Denji has been defined more as an anti-war writer rather than a proletarian author since most proletarian authors tend to write about the relationship between workers and the capitalist class. Nonetheless, knowing about Kuroshima Denji's works will clarify and contribute to the understanding of the conditions that gave birth to the proletarian literature in Taishō or even in Meiji Japan. This thesis discusses Kuroshima Denji's stories within the scope of a Marxist literary critique, and it details a deeper understanding of his sociopolitical viewpoint mentioned in his novels.