The impact of interactionist dynamic assessment on EFL learners' speaking skills and metacognitive awareness
Etkileşimci dinamik değerlendirmenin EFL öğrencilerinin konuşma becerileri ve üst bilişsel farkındalıkları üzerine etkisi
- Tez No: 628543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezin odak noktası, etkileşimci 'Dinamik Ölçme' (DA) seanslarının öğrencilerin 'Üst Bilişsel Farkındalıklarını' (MA) etkileyip etkilemediğini incelemektir. Buna ek olarak, öğretme ve değerlendirme süreçlerini birleştirerek, öğrencilerin konuşma becerilerinin gelişimini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde öğretim gören ve konuşma sınavında düşük puan alan 13 hazırlık sınıfı öğrencisi araştırma için gönüllü olmuştur. Öğrenciler, belli bir seçilimle kontrol ve deney gruplarına atanmışlardır. DA ile veya DA olmadan yürütülen (NDA) sınav süreçlerinden önce, tüm öğrenciler Üst Bilişsel Farkındalık Envanterini (Schraw & Dennison, 1994) tamamlamıştır ve araştırmacı tarafından katılımcıların üst bilişsel farkındalık seviyelerini belirlemek için yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmışlardır. Bunu takiben hem kontrol hem de deney grupları ilk notlar için test edilmiş ve sınavları notlandırılmıştır. Bir sonraki bölümde, deney grubu dört hafta boyunca yardım içeren sınavlara tabi tutulurken, kontrol grubu hiçbir yardım olmaksızın sınavları tamamlamıştır. DA ve NDA süreçlerinden sonra, her iki grup son konuşma sınavlarını tamamlamış ve performansları değerlendirilmiştir. Son olarak, Üst Bilişsel Farkındalık Envanteri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nitel veriler tematik analiz ve microgenesis analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Nicel veriler ise SPSS 21.0 yoluyla betimsel istatistik analizi ve %95 güven aralığı uygulanarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinden elde edilen sonuçlar, deney grubunun son konuşma sınavı puanlarının kontrol grubundan daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, deney grubundaki katılımcıların üst bilişsel farkındalıklarının ilerlediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The focal concern of this thesis is to examine whether interactionist 'Dynamic Assessment' (DA) sequences affect the 'Metacognitive Awareness' (MA) of learners. In addition, it intends to analyze the development of speaking ability of learners with the combination of instruction and assessment. 13 EFL preparatory school students whose speaking test scores are low at a foundation university in the Turkish EFL context volunteered for the research. Students were purposively assigned to the control and experimental groups based on their pretest scores. Prior to the testing process with DA or 'Non-DA' (NDA), all students completed Metacognitive Awareness Inventory (MAI) (Schraw & Dennison, 1994) and the researcher conducted semi-structured interviews to determine their metacognitive awareness level. Following this, both control and experimental groups were tested with pre speaking tests, and their performances were scored. In the next part, while the experimental group was provided mediation during four weeks of interactionist DA sequences in the speaking tests, the control group was only tested through NDA procedures without mediation. After the DA and NDA processes, both groups were tested for post speaking test and their performances were scored again. Finally, MAI and semi-structured interviews were conducted to elicit a deep understanding of the change in their metacognitive awareness. To analyze the qualitative data, thematic and microgenetic analysis were performed. Regarding quantitative analysis, descriptive statistics and 95% confidence intervals were carried out in SPSS 21.0. The results obtained from the analysis of data showed that the posttest scores of the experimental group were higher than control group. Also, metacognitive awareness of participants in the experimental group progressed.