Telekomünikasyon firmaları TFRS 15 uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of TFRS 15 practices of telecommunication companies
  1. Tez No: 628558
  2. Yazar: EYÜP YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hasılat, işletmelerin finansal durumlarını ölçmede en etkin unsurlardan biridir. Çünkü işletmelerin olağan faaliyetleri sonucu elde edilen gelirlerinin önemli bir kısmı hasılatlardan oluşmaktadır. Her ülkenin kendi oluşturduğu standartları uygulaması nedeni ile hasılatın kayda alınmasında izlenen muhasebe politikalarında uluslararası düzeyde hatta sektörler arasında farklı uygulamalar oluşmuştur. Bu farklı uygulamaları kaldırmak amacıyla Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulunun (IASB) yapmış olduğu çalışmalar sonucunda UFRS 15 Hasılat Standardı yayımlanmış ve 1 Ocak 2018 tarihinde uygulamaya geçmiştir. UFRS 15 Hasılat Standardının oluşturulma nedeni hasılatın raporlanması konusunda uluslararası düzeyde uyum sağlanmasıdır. Türkiye'de de standarda uyum için standardın Türkçe metni TFRS 15 adı ile yayımlanmış ve uluslararası firmalarla birlikte uygulamaya geçilmiştir. Yeni hasılat standardında hasılatın muhasebeleştirilmesinde beş aşamalı bir model oluşturulmuştur. Çalışmada hasılat ve sözleşme kavramları açıklandı ve hasılat standardının dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimine değinildi. TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat standardının ilkeleri incelendi ve yeni standardın getirmiş olduğu beş aşamalı model açıklandı. Ayrıca BİST 100'de işlem gören telekomünikasyon firmalarının TFRS 15 uygulamaları incelendi ve telekomünikasyon firmalarının hasılatın muhasebeleştirilmesinde ve raporlanmasında izledikleri politikalar eski hasılat standardı TMS 18 ile karşılaştırılmalı olarak örneklendirilmiştir. Çalışmada TFRS 15 standardı kapsamında hasılatın tanımlanması, ölçülmesi ve finansal tablolara alınmasına yönelik getirilen yenilikler anlatılarak telekomünikasyon firmaları üzerinde yapılan örnek uygulamalarla beş aşamalı modele daha anlaşılabilir bir nitelik kazandırılması amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Hasılat, Müşteri Sözleşmeleri, TFRS 15, UFRS 15
Özet (Çeviri)
Revenue is one of the key elements to estimate financial position of businesses. This is because a good part of incomes acquired in the consequences of ordinary activities of businesses consist of revenues. Different practices in recognition of revenue of accounting policies have been created at the International level and cross-sectorial as well because each country carries out practices of standards created on their own. As a result of efforts of the International Accounting Standards Board (IASB) to eliminate these different practices, IFRS-15 Revenue Standards was published and put into effect on January 1, 2018.The reason for creating IFRS-15 Revenue Standards is that it complies with the international level in reporting revenues. Turkish text of the standard for compliance with the standards in Turkey was published by the name of TFRS and put into action with the International firms at the same time. In the new revenue standards there are five-step model for accounting the revenue. A five-step model has been created for accounting the revenue in the new revenue standards. In this model, revenue and contract concepts have been explained and development of revenue standards in Turkey and in the world has been mentioned. Principles of Revenue Standards from TFRS-15 Client Contracts have been examined and the five-star model introduced by new standard has been explained. Also, TFRS 15 applications of telecommunication companies traded at BIST 100 have been examined and the policies followed by telecommunication companies in accounting and reporting revenues have been exemplified in comparison with the old revenue standard TMS 18 (TAS 18). In this study within the scope of TFRS-15 Standards, by explaining the innovations for identification, measurement and accounting of revenue it is aimed to make five-step model more understandable with the exemplary practices made on the Telecommunication Companies. Key Words : Revenues, Client Contract, TFRS-15, IFRS