Muhammed Said Ramazan el- Butiye dair yazılan ağıtler
Lamentation in Dr. Mohammed saeed Ramadan al-Bouti collection and study
- Tez No: 628594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
“Muhammed Said Ramazan El- Butiye Dair Yazılan Ağıtler Araştırma Ve İnceleme”başlığını taşıyan bu araştırmamız önsöz, giriş, bir bölüm, sonuç ve bir ekten oluşmaktadır. Giriş bölümünde bu araştırmanın amacını, yöntem ve tekniğini, daha önce yapılan önemli çalışmaları ve konu hakkındaki bazı önemli soruları açıklamaya çalıştım. Sonra bunları önsöz bölümünde sıralayarak orada risa kavramını, amacını ve yönlerini izah ettim. Ramazan el-Buti'nin hayatının yanı sıra bilimsel ve edebi çalışmalarını ele almaya gayret ettim.“el-Buti hakkında yakılan şiirsel ağıtlar”başlığını taşıyan birince bölümde el-Buti'nin arkadaşlarının, sevenlerinin ve öğrencilerinin yazılarında kendisine olan özlemlerini, hüzünlerini, sevgilerini ve şehit edilmesi dolayısıyla çektikleri acıyı ve sıkıntılarını ifade etikleri -yirmi yedi kasideye varan - şiirlerin büyük bir kısmı derlenmiştir. Razaman el-Buti'ye ağıt yakan kişi yönünden şiirler güzel duygularını, fasih bir dili, taşıdığı büyüleyici edebî manalarıyla beraber incelenmesi yönünden edebi bir araştırmadır. Ayrıca bu çalışma belagat ilminden bedî, beyan, meani ilimlerini amacı doğrultusunda güzel bir şekilde açıklaması ve izah etmesi ile bu ilimdeki çeşitli yöntemleri ortaya çıkarması ve açıklamasıyla da ayrıca kasidelerin beyitlerini incelemesi açısından da belaği bir araştırmadır.“Muhammed Said Ramazan el-Buti'ye yakılan nesirsel ağıtlar”başlığı altında ise el-Buti hakkında yazılan en önemli sözler ele alınmıştır. Tamamı on kıtadan oluşan bu sözlerin manası açık olduğundan sadece zikretmekle yetinilmiş olup incelenmesine değinilmemiştir . Ayrıca bu bölümdeki üslup ve manalar önceki bölümde değinilen manalar ve üsluplara yakınlığından dolayı tekrarına ve gereksiz söz uzatılması endişesinden dolayı bir daha değinme ihtiyacı duyulmamıştır. Sonuç kısmında ise bu araştırmanın sonucunda varılan en önemli neticeleri zikrettim.
Özet (Çeviri)
The title of this research is: (Lamentation in Dr. Muhammad Saeed Ramadan Al-Bouti: Collection and Study) This research includes an introduction, introductory, chapter and a conclusion And an appendix, I explained in the introduction the importance of the research, its objectives, and my method in it. The most important questions included in the research, The most important previous studies on this topic, Then I hit it with a boot, And in it she explained the words about: The concept of lamentation, its importance, objectives, trends and divisions. He mentioned an overview of the life of Dr. Muhammad Saeed Ramadan Al-Bouti: His name, lineage, birth and the most important literary and scientific effects. The chapter, entitled:( Poetry of Lamentation in Al-Buti and its Study, was a literary and rhetorical study) Where the research came here collects most of the poems- which amounted to twenty seven poems - That was said in the lament of Al-Bouti, which was done by a number of his fans, friends and students in writing it, They express the extent of their love, sadness, and longing for it. Their heart suffered from grief, bored over his death and his martyrdom, The study of these verses is a literary study explaining the meanings of these verses and the sophisticated literature they carry And the language of Jazzla and beautiful feelings towards the patient-Al-Bouti- Then study the verses of these poems rhetorically: With a statement and revealed the most important rhetorical methods and images From the science of the statement and the meanings and the adorable and the extent to which the authors of these poems use these artistic images, Clarification and explanation reinforced by examples and evidence that satisfies the purpose. The research put a conclusion in which it mentioned the most important results of the research And a list of the most important sources and references upon which the research was based. As for the supplement, it was entitled: (Prose for Lamentation in Al-Buti) It includes the most important prose words written in the lamentation of Al-Bouti It has reached ten prose pieces, Satisfied with mentioning and collecting it without examining it. Because they are clear meanings, they are examples of prose pictorial, In the meanings and methods mentioned in the previous chapter, So there was no need to repeat it. And for fear of prolonging what we are paying for.