Koroner stent restenozuna serum paraoksonaz-1 enzim aktivitesinin etkisi
The effect of serum paraoxonase-1 enzyme activity on the coronary stent restenosis
  1. Tez No: 628617
  2. Yazar: ESRA KANSU DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
PKG, koroner arter hastalığının tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmakla birlikte, damarın travmaya karşı iyileşme cevabı olan restenoz, bu yöntemin uzun dönem başarısını azaltmaktadır. Stentlerin kullanımının artması ile birlikte SİR daha önemli bir sorun haline gelmiştir. HDL kolesterol düzeyleri ile stent restenozu arasında negatif korelasyon olduğu bilinmesine rağmen, stent restenozundaki patofizyolojik mekanizmalar tam olarak aydınlatılamamıştır. PON1, LDL ve HDL' yi oksidasyondan koruyarak aterosklerozu önler ve düz kas hücrelerinde anjiyoplasti sonrası oluşan oksidatif stresi kontrol eder. SİR ise mortalite ve morbiditeyi artıran önemli bir klinik problemdir. Bu nedenle restenozun önceden öngörülebilir olması, yeni tedavi stratejilerinin geliştirilebilmesi nedeniyle önemli bir konudur. PON1 enzim aktivitesi ile stent restenozu arasındaki ilişkiyi araştıran çalışma sayısı ise oldukça azdır. Bu bilgiler ışığında çalışmamızda, PON1 enzim aktivitesi ile SİR gelişimi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza, kararlı KAH ile takipli daha önceden koroner stent implantasyonu yapılan 70 hasta dahil edilmiştir. SİR gelişen 35 hasta restenoz grubuna; gelişmeyen 35 hasta ise kontrol grubuna dahil edilmiştir. PON1 enzim aktivitesi spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. PON1 enzim aktivitesi, SİR gelişen hastalarda, gelişmeyen hastalara kıyasla anlamlı derecede düşük ölçülmüştür. Ek olarak; PON1 enzim aktivitesi arttıkça SİR saptanan hasta oranında anlamlı azalma izlenmiştir. Stent tipi ve beyaz küre sayısı, stent içi restenozun bağımsız belirleyicileri olarak saptanmıştır. Statin kullanımı, SİR gelişen grupta kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha düşük izlenmiştir. Ayrıca; PON1 enzim aktivitesi arttıkça statin kullanım oranının anlamlı derecede artmış; non HDL kolesterol düzeyinin ise anlamlı derecede azalmış olduğu izlenmiştir. PON1 enzim aktivitesi; hemoglobin, LDL kolesterol, trigliserid, total kolesterol, VLDL kolesterol ve non HDL kolesterol ile negatif yönde anlamlı korelasyon göstermektedir. Serum PON1 enzim aktivitesi ile SİR gelişimi arasındaki ilişkiyi araştırdığımız çalışmamızda elde ettiğimiz bu sonuçlar, azalmış PON1 enzim aktivitesinin SİR gelişiminde rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
PCI, although used prevalently in the treatment of coronary artery disease, restenosis, the response of the vessel to recovery against trauma, reduces the longterm success of this method. With increased usage of stents, ISR has become a more important problem. Pathophysiologic factors in stent restenosis have not been fully enlightened, even though it is known that there is a negative correlation between HDL cholesterol levels and stent restenosis. PON1, prevents atherosclerosis by protecting LDL and HDL from oxidation and controls oxidative stress that occurs after angioplasty in smooth muscle cells. ISR is a significant clinical problem that increases mortality and morbidity. For this reason, predictability of restenosis is an important issue, since new treatment strategies can be developed. There are few number of studies analyzing the relationship between PON1 enzyme activity and stent restenosis. In the light of this information, in our study we aim to explore the relationship between PON1 enzyme activity and ISR development. In our study, 70 patients with stable CAD who had previously undergone coronary stent implantation were included. ISR developing 35 patients were included in restenosis group; remaining 35 patients who did not develop ISR were included in control group. PON1 enzyme activity was measured spectrophotometrically. PON1 enzyme activity was measured significantly lower in patients who developed ISR compared to patients who did not. Additionally, as PON1 enzyme activity increased, a significant decrease was observed in ISR detected patient ratio. Stent type and white blood cell count were observed as independent determinants in stent restenosis. Statin use was observed to be significantly lower in the ISR developing group compared to the control group. Besides, as PON1 enzyme activity increased a significant increase in statin usage rate and a significant decrease in non HDL cholesterol level were observed. PON1 enzyme activity is shown to be significantly negatively correlated with hemoglobin, LDL cholesterol, triglyceride, total cholesterol, VLDL cholesterol and non HDL cholesterol. Results of our study in which we researched the relationship between serum PON1 enzyme activity and ISR development show that decreased PON1 enzyme activity may play a role in ISR development.