Effects of digitilization on human resource processes
İnsan kaynakları işlemlerinde dijitilizasyonun etkileri
  1. Tez No: 628992
  2. Yazar: UĞUR ULAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma, bir şirketin insan kaynakları departmanının Workday uygulaması ile dijital dönüşümünü içeren bir vaka çalışmasını içermektedir. Şirketin dijital dönüşümü ödeme, eğitim, raporlama ve bazı insan kaynakları yönetimi süreçlerine odaklandı. Bu dönüşüm sayesinde birçok manuel işlem otomatikleştiriliyor ve kaynak iş yükü yönetiminde verimlilik sağlanması hedefleniyor. Şirket, dijitalizasyon ile çalışanlara daha kolay bilgi vermeyi hedefliyor. Bu bilgiler genellikle çalışanın eğitim planı takvimi, ücret belgeleri, çalışanlara dayalı performans ölçümleridir. Ayrıca, insan kaynakları içerisinde yer alan ve süreçte işlenen verileri de içerir. Makalede, şirketin dijitalleştirme yoluyla kazandığı diğer konular da yer alıyor. Bu kazançlar, çalışanların farklı pozisyonlarında değerlendirilir, böylece çalışanların, çalışanların bilgi birikimlerini, kendi departmanlarının dışındaki diğer bölümlerdeki çalışanların şirkete farklı bir bakış açısı tanımaları ve sunmaları sağlanır. Şirket bu dijitalleştirme adımını iş günü başvurusuyla başlattı. Bu araştırma, şirketin nasıl dönüşüm yaptığını ve kendi harici dijital platform tarihini nasıl oluşturduğunu yansıtıyor. Workday uygulaması sayesinde dijital bir platforma sahip. Bu dijital platform, çalışanın ödeme bilgilerini, performans bilgilerini ve bazı performans ölçümlerini içerir. Bu ölçütler, insan kaynakları yönetimi veya ilgili departman yerine bazı farklı süreçler kullanıldı. Bu ölçütler, kişisel ya da yönetimin arzusunu öğrenme, grup ya da bölüm seçimi hakkında bilgi edinme, bölüm ya da grubun finansmanını planlama ve yönetme konusunda bilgi alma, çalışma yapısını ve kültürünü geliştirme yönünden diğer bölümlere ya da ilişkili olmayan gruplara yönlendirilmiştir. analitik, zaman yönetimi ve yönetim kabiliyetini kullanmak, diğer departmanlar veya ortak çalışmalarla ilgili çalışanlar ile çalışan yüksek güç kaynakları elde etmek. Ana iş gücü doğrudan şirketin dijitalleşme dönüşümünden etkilenmiştir. Bu aynı zamanda şirketin dijital dönüşümünün alt grup yönetimi ve yeni roller ataması, rollerin değişen sorumluluğu, çalışanlar ve yöneticiler için teknik beceriler gibi diğer ilgili bölümlere de yansıdığı anlamına gelir. Şirketin dijital dönüşümü sadece teknik altyapılarından etkilenmemiş, aynı zamanda çalışanların şirket kültürünü ve geleneksel davranışlarını da etkilemiştir. Bu tür açıklamaların ve çeşitli fikirlerin aydınlatılmasında, dijital dönüşümün sadece teknik durumdan veya şirket altyapısından etkilenmediğini gösterir. Buna paralel olarak, dijital dönüşüm de şirket yönetimini etkiliyor ve alt gruplar sorumlulukları veya çalışanın çalışma kültürünü ve benzeri rolleri üstleniyor. Bu makale tüm bu bildirimleri tek bir belgede ele aldı ve çok daha net bir şekilde belirtildi.
Özet (Çeviri)
This article comprises a case study the digital transformation of a company's human resources department with Workday application. The digital transformation of the company was focused on payment, training, reporting and some human resources management process. Thanks to this transformation, many manual operations are automated, and it is aimed to provide efficiency in resource workload management. The company aims to provide information to employees more easily through digitalization. This information is usually the employee's training plan calendar, wage documents, employee-based performance metrics. Also, it includes the data contained within human resources and processed in the process. The article includes other topics that the company gained through digitalization. These gains are evaluated in different positions of employees, thus increasing the level of knowledge of employees, employees in other departments outside their own departments to recognize and provide a different perspective to the company. The company initiated this digitization step with the workday application. This research reflects how to company did make transform and build their own external digital platform history. Thanks to the Workday application, it has a digital platform. this digital platform includes employee's payment information, performance information, and some performance metrics. These metrics has been used some different process instead of human resource management or related department. These metrics have been led to other department or un-related group's for improvement of working structure and culture in terms of learning personal or management's desire, getting information about selection of group or department, planning and managing financial of department or group based on metrics and analytics, using time management and capability of management , gaining high-power resource by using employee who has been worked other departments or co-group related works. Main work force directly has been affected by digitalization transformation of company. That means also company's digital transformation has been reflected sub-group management and other co-related departments such as new roles assignment, changing responsibility of roles, technical skills for employee and managers. Digital transformation of company has not been affected just their technical infrastructures also it has been affected company's culture and traditional behavior for employee. At the lighting of these kind of statement and several ideas indicates digital transformation is not just affected technical circumstance or company infrastructure. In parallel, digital transformation also is affected company management and sub-groups roles responsibilities or employee's working culture and so on. This article has been covered all these statement in one document and indicated much clearer.