Kaempferolün analjezik etki mekanizmasına katkıda bulunan sistemlerin incelenmesi
- Tez No: 629207
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kaempferol, antioksidan, antiinflamatuvar, antikanser etkiler gösteren flavonoid kökenli bir bileşiktir. Yapılan çalışmalarda antioksidan etkisinin yanı sıra nöroprotektif ve kardiyoprotektif etkileri olduğu da gösterilmiş olmasına rağmen analjezik etkinliğinin ve bu etkiye ait mekanizmaların yeterince aydınlatılmadığı görülmektedir. Tez kapsamında kampferol 25, 50, 100 ve 200 mg/kg olmak üzere 4 farklı dozda uygulanmış, santral analjezik etkisini değerlendirmek için sıcak plaka ve kuyruk daldırma testleri, periferal analjezik etkinin incelenmesinde ise asetik asitle indüklenen kıvranma testi kullanılmıştır. Analjezik etki mekanizmasını incelemek amacıyla 50 mg/kg dozda kaemferol adrenerjik (prazosin ve yohimbin), serotonerjik (ketanserin, ondansetron, WAY100635) ve opioiderjik sistem (nalokson) üzerinde etkili antagonistlerin varlığında değerlendirilmiştir. Kaempferol uygulanan tüm dozlarda hem santral hem periferik analjezi testlerinde antinosiseptif etki göstermiştir. α1 adrenoseptör antagonisti prazosin ve α2 adrenoseptör antagonisti yohimbin kaemferolün analjezik etkinliğini santral düzeyde anlamlı olarak baskılarken, periferde göreceli olarak baskıladığı belirlenmiştir. 5-HT2 reseptör antagonisti ketanserin, 5-HT1A reseptör antagonisti WAY 100635 ve 5-HT3 reseptör antagonisti ondansetron uygulandığında kaempferolün analjezik etkisinin hem periferal hem santral olarak engellendiği görülmüştür. Opioiderjik reseptör antagonisti nalokson uygulamasında ise opioderjik sistemin, kaempferolün hem periferal hem de santral analjezik etkisine kısmen katıldığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Kaempferol is a compound of flavonoid origin, showing antioxidant, anti-inflammatory, anticancer containing. In studies conducted, it has been shown that it is neuroprotective and cardioprotective as well as antioxidant effect, but analgesic efficacy and mechanisms of this effect are not adequately illuminated. Bench kaempferol was applied in 4 different doses, 25, 50, 100 and 200 mg/kg. Hot plate and tail immersion tests are required to evaluate central analgesic evaluation, acetic acid-induced writhing test is required for the treatment of peripheral analgesic effect. When you think that there are antagonists effective on Kaempferol adrenergic (prazosin and yohimbine), serotonergic (ketanserin, ondansetron, WAY 100635) and opioidergic system (naloxone) to examine analgesic action mechanisms. Antinociceptive domains in both central and peripheral analgesia tests at all doses in the kaempferol list. While the central evaluation significantly suppresses the analgesic effectiveness of the α1 adrenoceptor antagonist prazosin and the α2 adrenoceptor antagonist yohimbine kaempferol in the central evaluation. Apply 5-HT2 receptor antagonist ketanserin, 5-HT1A receptor antagonist WAY 100635 and 5-HT3 receptor antagonist ondansetron, because the analgesic effect of kaempferol can be disabled both peripherally and centrally. In the application of opioidergic receptor antagonist naloxone, the reason why the opiodergic system has folded both the peripheral and central analgesic effect of kaempferol.