Radyokontrast maddeye bağlı gelişen akut böbrek hasarında karnosik asid'in koruyucu etkinliğinin araştırılması
The research of protective effect of carnosic acid on radiocontrast media related acute kidney injury
- Tez No: 629247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SALT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
CIN hastane içi akut renal yetmezliğin üçüncü en sık sebebini oluşturur ve akut renal yetmezlikli hastalar içinde yaklaşık % 10 insidansa sahiptir. Kontrast madde nefropatisi için risk arzeden gruplardan biri de özellikle nefropati gelişmiş olanlar olmak üzere diabetik hasta grubudur. Diabetik nefropatide iyileştirici etkileri saptanan karnosik asidin kontrast madde nefropatisinde tedavi edici etkisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışma sonucunda karnosik asidle tedavi edilen grupta Üre, Sodyum ve Kreatin kinaz düzeylerinde istatistiksel anlamlı farklılık saptandı. Histopatolojik incelemede de tedavi grubunda iyileştirici etki gözlendi ancak istatistiksel değerlendirmeye yetecek sayıda örneklem olmadığından bu yönde bir hesaplama yapılamadı. Bu bulgular neticesinde özellikle tedavi süresi ve doz üzerinde yapılacak değişikliklerle optimal etkinin sağlanacağı değerlerin bulunmasıyla karnosik asidin CIN tedavisinde kullanılabileceği kanaatindeyiz.Bu doğrultuda yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Contrast-induced nephropathy is the third most common cause of hospital-related acute renal failure, and acute renal failure has an incidence of about 10% in cases of insufficiency. One of the risk groups for contrast-induced nephropathy is diabetic patients, especially those with nephropathy.We aimed to investigate whether carnosic acid has a therapeutic effect on contrast media nephropathy, which has curative effect in diabetic nephropathy. Urea,sodium and creatine kinase levels were found statistically significant in carnosic acid treated group. Histopathological examination also showed improvement effect in the treatment group but sample size was not enough for statistical evaluation. As a result of these findings, especially on the duration of treatment and dose, values for optimal effect of carnosic acid can be found and we believe that it can be used treatment of CIN. In this respect, new studies are needed.