İş güvenlik teşkilatlarının yeniden yapılandırılması, Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü'nün sistem yaklaşımı ile değerlendirilmesi
The Reengineering of inside security orgazitions, the evaluate with system approach of Kütahya province security directorship
  1. Tez No: 62926
  2. Yazar: ERTUĞRUL ŞENYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Gün geçtikçe artan suç ve suçlarla mücadele metodları, tüm dünyada olduğu gibi içgüvenlik teşkilatlarında da bir takım yapısal değişiklik ve reformların yapılmasını kaçınılmaz hale getirdi. Günümüzde bireysel suçların yanında geniş çaplı organize suçlarında artmakta olduğu gözlenmektedir. Artık suç örgütleri çağımızın son tekniklerinden yararlanarak dünyanın en gelişmiş polis örgütlerine yakalanmamak için organizasyonlarım o ölçüde karmaşık hale getirmektedirler. Faaliyet alanlarını genişletmelerinin yanısıra, çalışma metodlarını da geliştirdiler. Ülkemizde İç Güvenlik teşkilatlarının çok başlılık arzetmesi, aynı alandaki suç ve suçlarla farklı metodlarla mücadeleye yol açmaktadır, bu farklılıklarda asayişe müessir ve terör suçlan ile mücadelede zaafîyetler oluşturmaktadır. Bu zaafîyetlerin giderilmesi için İç Güvenlik teşkilatlarının aynı çatı altoda tek bir teşkilat olarak yemden yapılandırılması gereklidir. Demokrasi ve insan haklarının çağdaş ülkeler düzeyine çıkması için ülkemizde mutlaka bu çok başlılığa son verilerek etkili ve yetkili olacak güçlü bir güvenlik kuruluşun oluşturulması gerekir. İl, ilçe ve köyde güvenliğin polis tarafından sağlanması, teşkilatın yapısının İç Güvenlik Müsteşarlığı adı altoda direk Başbakana bağlanması ülke menfaatine olacaktır. Böyle olması halinde para, personel, zaman ve malzeme tasarrufu sağlanacak olup, güvenlik hizmetleri ülkenin her yerinde belli bir standart ile verimli, etkin ve kaliteli olarak sunulacaktır. Güvenlik teşkilatının sistem yaklaşımı ile sürekli iç ve dış çevredeki değişimlere karşı hazırlıklı olması için, stratejik düşünülerek swot analizler yapılmalıdır. Hizmet arzedilen halkla sürekli diyalog kurularak yapılan hizmetlerin anlatılması ve halk desteğinin alınması ile güç kazanılmalıdır. Diğer kurum ve kuruluşlar ile ilişkiler, bilgi alış-verişleri yapılarak, çevreye güven duygusu aşılanmalıdır. Demokratik ülkelerde polisin başarısı, halkla kurduğu iyi diyalog, onun bir parçası olmasına ve onun tarafından gönüllü olarak desteklenmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As it is in the whole world, steadily increasing crime rates and crime- combattig methods have made it unavoidable to make reforms and structural changes in existing interior security organizations. Today, besides individual crimes, certain increase in the extent of broad- wide and organized crime has been observed. Crime organizations complicated greatly their organizational structures by using the latest modern techniques of modern era so that they could avoid being caught by the most developed police organizations. They developed their methods and expanded their working domains. In our country, division in authority and multi-headed organizational structure in the interior security organizations has caused to struggle with various crimes by various methods of combatting and that differences brought about weaknesses in fight with terrorist crime and with security related crime. In order to remove these weaknesses, it is absolutely necessary that Interior security organizations should be reorganized under one-roof and as a unique organization. In order to reach the level of modern countries in human rights and democracy it is imperative that existing multi- headed organizational structure should be ended, then an efficient, authorized and strong security organization must be constituted. It will be very useful for our country to provide with security services of the villages, towns, and provinces by the police and to attach the organization directly to the prime minister by the name of“The Undersecretary of Interior Security”as well. If that were so, it would be possible to save money, time, personnel and equipment; besides, security services would be given with certain standarts efficently and of quality in every parts of the country. In onder to be ready for steady changes in the interior and exterior environment, the security organization should be“SWOT”analyzed with the strategic thinking and with the system approach. It is necessary that the organization gain strength with the support of people served by continous dialogues with them and by explaining the services. By the relationships with other organizations and continous information exchange with them the environment should be inspired with the security feeling. In democratic countries, the success of the police organization depends on good dialogues with the people, being part of the people and their voluntary support.