Karaca (Capreolus capreolus L, 1758)'nınDüzce, Kaynaşlı Devlet Avlağında popülasyon durumu ve alan kullanımı
The population status and land useof roe deer (Capreolus capreolus L, 1758) in Düzce, Kaynaşli State Hunting Area
- Tez No: 629357
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Karaca (Capreolus capreolus)'nın, Düzce, Kaynaşlı Devlet Avlağında popülasyon durumu ve alan kullanımı belirlenmiştir. Çalışma, Nisan 2019 – Aralık 2019 tarihleri arasında periyodik olarak her ay yapılan arazi çalışmalarıyla gerçekleştirilmiştir. Karaca'nın alandaki varlığı hem doğrudan gözlemlerle dürbün, teleskop ve fotokapanlarla elde edilen görüntülerden, hem de dolaylı gözlemlerle yani ayak izi ve dışkılardan yararlanarak tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Karaca, genelde GöknarKayın (GKn) ve KayınGöknar (KnG) karışık ormanlarında, 1200 - 1600 m yükseltiler arasında, kuzey - kuzey batı bakıda ve % 20 - 40 eğimleri arasında daha yoğun olarak tespit edilmişlerdir. Doğumların gerçekleştiği Mayıs ve Haziran aylarında dişiler genelde KnG, erkekler ise GKn ormanlarını kullanmışlardır. Çiftleşmelerin gerçekleştiği Haziran-Ağustos aylarında ise karacaların genelde KnG ormanlarında bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca, alandaki Karacaların gün içerisinde en aktif oldukları zaman dilimleri olarak sabah 05.00-07.00, 09.00-11.00 ve öğleden sonra 16.00-18.00 saatleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the population status and land use of Roe Deer (Capreolus capreolus) in Düzce, Kaynaşlı State hunting area was determined. The study was carried out periodically between April 2019 and December 2019 with field studies conducted monthly. Karaca's presence in the area has been determined by both direct observations, namely images of Karaca obtained with eyes, binoculars and telescopes or camera tra, and indirect observations, namely footprints and stools As a result of the study, Roe Deer was generally found in the mixed forests of Fir-Beech and Beech-Fir, between 1200-1600 m elevations, in the north - north west view and between 20-40% slopes. In May and June when the births took place, females often used KnG (Beech-Fir) forests and males GKn (Fir-Beech) forests. When the mating took place in June-August, Roe Deers often used KnG (Beech-Fir) forests. In addition, 05.00-07.00, 09.00-11.00 and 16.00-18.00 hours are determined as the most active period of the day for Roe Deers.