Kamu özel ortaklığı (Şehir hastaneleri örneği)
Public&private partnerships (City hospital)
- Tez No: 629761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY BAYRAMOĞLU ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kapitalizmin merkez ve çevre ülkelerinde 1980'li yıllarda uygulamaya konulan neoliberalizm ve neoliberal politikalar devletin sosyal niteliğinin azalmasına paralel olarak kamu hizmetlerinin sunum ve finansmanında önemli bir değişim yaratmıştır. 1945-1980 yılları arası ile karakterize edilen kapitalizmin sosyal devlet döneminden farklı olarak özel sektör özelleştirmeler ile kamu hizmetlerinin sunum ve finansmanında rol almaya başlamış ve özel sektörün kamu hizmetlerine katılımını öngören modeller ortaya çıkmıştır. Türkiye'de 1990'lı yıllar ile birlikte bu modeller kamu yönetimi reformları adı altında gündeme gelmeye başlamıştır. Türkiye'de 2018 sonu itibariyle otoyol, köprü, tünel, havalimanı ve sağlık gibi alanlarda 242 yatırım bulunmaktadır. Bu yatırımlar sağlık hizmetlerinde Şehir Hastaneleri ve Sağlık Kampüsleri ile gündemdedir. Bu tezde, bu yatırımların büyüklüğü göz önüne alındığında şirketlere/şirketler topluluğuna verilen hazine garantilerinin ve finansman garantilerinin devlet bütçesine verdiği zarar kamucu bir yaklaşım ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Neoliberalism and neoliberal policies introduced in the central and peripheral countries of capitalism in the 1980s have created a significant change in the provision and financing of public services in parallel with the decrease in the social quality of the state. Capitalism, characterized by the years 1945-1980, as different from social state period; With the privatizations, the private sector has started play role in the provision and financing of public services and models that envisage the participation of the private sector in public services have emerged. With the 1990s in Turkey, this models began to come up agenda under the name of public management reforms. As of the end of 2018 in Turkey, there are 242 investments in areas such as highway, bridge, tunnel, airport and health. The investments in the area of health services are on the agenda with City Hospitals and Health Campuses. In this thesis, the financial damage of treasury guarantees and financial guarantees granted to the companies / companies groups to government budget considering the magnitude of these investments is addressed with public interest approach.