Yerelması (Helianthus tuberosuis) ilavesi ile glütensiz ekmek üretimi
Gluten free bread production with the additionof jerusalem artichoke (Helianthus tuberosus)
  1. Tez No: 629811
  2. Yazar: FARNOUSH AHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA ÜNVER ALÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gıda Mühendisliği, Gastroenterology, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Glütensiz ekmek üretimi, belirli hastalık gruplarının,glüteni sindirememe ve glütenin vücuda zarar vermesinden dolayı önem taşır.Ekmek,tüketilen en temel gıdalardan birisidir. Ancak glütenin ekmek yapısında fonksiyonel olarak önemli bir yer tutması, ekmeklerin hem raf ömrüne ve hem tekstürel ve gıdanın tüketilebilirliğini arttırma üzerinedeki etkisi, glütensiz ekmeklerin iyileştirilmesini önemli kılmaktadır. Diğer yandan bu durum, glütensiz ekmeklerin istenilen özellikleri doğrudan sağlamaması ve çölyak hastalığı gibi glüteni sindiremeyenhastaların belirli gıda bileşenlerinden tam anlamıyla yararlanılamaması, bu duruma ek gıda takviyesini gerektirmektedir. Bu amaçla geliştirilmiş olan çalışma doğrultusunda, yerelması katkılı glütensiz ekmek üretimi hedeflenmiştir. Bu araştırmada %5, %10, %15, %20 ve %25 düzeylerinde yerelmasıkatkılı ve kontrol olarak yerelması içermeyen glütensiz ekmek üretimleri geliştirilmiştir .Artan yerelması konsantrasyonu bazı fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri araştırılmıştır. Yerelmasınınseçilmesinde temel mekanizma ise, diyet lifi değerinin ve inülin miktarının fazla olmasından kaynaklıdır. Yapılan ekmeklerde, %25 yerelması konsantrasyonun lif miktari, 2.19 hesaplanmiştir.
Özet (Çeviri)
The production of gluten-free bread is important because certain groups of diseases cannot digest gluten and damage the body. Bread is one of the most basic foods consumed. However, the fact that gluten has a functionally important place in the bread structure, the effect of the bread on the shelf life and increasing both the textural and the consumability of the food makes the improvement of gluten-free breads important. On the other hand, the fact that gluten-free breads do not directly provide the desired properties and that patients who cannot digest gluten, such as celiac disease, cannot fully utilize certain food components requires additional supplements to this situation. In line with the study developed for this purpose, it is aimed to create gluten-free bread production with added localization. In this research, gluten-free bread production with 5%, 10%, 15%, 20% and 25% levels of localization and without control was developed. Some physical, chemical and sensory properties of the increased locus concentration were investigated. The main mechanism for the selection of its localization is due to the high amount of dietary fiber and the amount of inulin. Fiber amount was calculated with a concentration of 25% localization in the bread made 2.19.