Solunumsal yoğun bakım ünitesinde izole edilen mikroorganizmalar ve antibiyotik direnç durumları
Microorganisms isolated from patients of respiratory intensive care unit and their antibiotic resistance
  1. Tez No: 248678
  2. Yazar: HÜSEYİN BEYAZIT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yoğun bakımda gelişen enfeksiyonlar hem önemli düzeyde kaynak kullanımını gerektirmekte hem de artmış morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Kullanılacak antibiyoterapi seçimini etkileyecek önemli faktörlerden biride, o birimde saptanan etken mikroorganizmalar ve antibiyotik direnç durumlarıdır. Bu çalışma ile solunumsal yoğun bakım ünitemizde yatan hastalarda enfeksiyon etkeni olan patojenleri ve antibiyotik direnç paternlerini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamızda 2008 yılı boyunca gönderilen kültür materyallerinde üreme olan tüm hastaların, kültür antibiyogram sonuçları ve klinik verileri retrospektif olarak incelendi. 78 hasta ve bunlara ait 200 kültür sonucu çalışmaya dahil edildi.Kültür örneklerinin 133 (%66.5)'ü kan, 36 (%18)'sı derin trakeal aspirat, 23 (%11.5)'ü idrar, 4 (%2)'ü yara akıntısı, 3 (%1.5)'ü balgam ve 1 (%0.5)'i santral venöz kateter (CVP)'den oluşmaktaydı. Çalışmamızda tüm kültür sonuçlarında en sık saptanan mikroorganizmalar sırasıyla; Koagülaz negatif stafilokoklar (KNS) (%29.5), Acinetobacter (%17.5), E. coli (%15), S. aureus (%8.5), Enterococcus (%8), Klebsiella (%5), Streptococcus (%5), Candida (%3.5) idi.Kan yoluyla gelişen enfeksiyonlarda en sık saptanan etken koagülaz negatif stafilokoklardı (%41). En fazla duyarlı olduğu (%100) antibiyotikler sefazolin, sefoksitin, meropenem ve linezolid idi. Alt solunum yolu örneklerinde en sık saptadığımız etken Acinetobacter (%33) olup, en fazla duyarlı olduğu antibiyotikler sefoperazon/sulbaktam (%100), meropenem (%31), imipenem (%26) ve amikasin (%26) di. İdrar kültürlerinde ise en sık saptanan patojen E. coli (%48) olup, en fazla duyarlı olduğu antibiyotikler sefoperazon/sulbaktam (%100), meropenem (%97), imipenem (%93) ve amikasin (%83) idi. Hastalara başlanan antibiyoterapi rejimlerinin %69'unun tedavi boyunca değiştirildiği ya da genişletildiği saptandı.Sonuç olarak yoğun bakımların çoğunda olduğu gibi solunumsal yoğun bakım ünitemizde de yüksek oranlarda antibiyotik direnci saptandı. Ampirik antibiyoterapi uygulamalarında her hastane hatta her birim kendi lokal verilerini dikkate alarak antibiyotik seçimini yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
The infections acquired in intensive care units both require using a significant amount of financial resources and lead to increased morbidity and mortality. One of the major factors that would affect antibiotherapy choice to be used is the pathogenes identified in the unit and antibiotic resistance patterns. Through this study, we aimed to establish pathogenes leading to infections and their antibiotic resistance patterns in patients admitted in our respiratory intensive care unit. In the study, culture antibiogram results of all the patients, in whose culture results were positive, during the year 2008, as well as clinical data were reviewed retrospectively. A total of 78 patients and their 200 culture specimen results were included into the study.Of the culture specimens 133 (66.5%) were related to blood, 36 (18%) to deep tracheal aspirat, 23 (11.5%) to urinary, 4 (2%) to wound leakage, 3 (1.5%) to sputum, and 1 (0.5%) to central venous catheter (CVP). The most commonly encountered microorganisms in all of the culture specimen tests were in turn coagulase negative stafilococcus (KNS) (29.5%), Acinetobacter (17.5%), E. coli (15%), S. aureus (8.5%), Enterococcus (8%), Klebsiella (5%), Streptococcus (5%) and Candida (%3.5).The most commonly encountered agent in bloodstream infections was coagulase negative stafilococcus (%41). The antibiotics to which it was sensitive most were cefazolin, cefoxitin, meropenem and linezolid. The agent we detected most commonly in lower respiratory tract was Acinetobacter (33%), which was sensitive most to cefoperazone/sulbactam (100%), meropenem (31%), imipenem (26%) and amikacin (26%).In urinary culture specimens, however, the most commonly seen pathogen was E. coli (48%), and it was sensitive most to cefoperazone/sulbactam (100%), meropenem (97%), imipenem (93%) and amikacin (83%). Of the antibiotherapy regimens applied to patients, 69% was determined to have been changed or broadened during the treatment.In conclusion, in our respiratory intensive care unit, as in most intensive cares, high level of antibiotic resistance was determined. In ampirical antibiotherapy medication, each hospital, even each unit should decide on it?s own antibiotic choice taking local data into account.