Sosyal medyada etki pazarlaması (influencer marketing) uygulamaları ile marka farkındalığının oluşturulması: Moda ve güzellik markalarına yönelik bir araştırma
Creating brand awareness with influencer marketing practices in social media: A research on fashion and beauty brands
- Tez No: 629892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KETİ VENTURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sosyal medya bireylerin sosyal yaşantılarının ayrılmaz parçası olmuştur. Bu nedenle markalar sosyal medya paylaşımları aracılığıyla kullanıcıların dikkatini çekerek müşteri - marka arasındaki iletişimi kurmaya çalışmaktadırlar. Tüketicide marka hakkın-da görüş oluşturmakta, bu durum marka farkındalığını oluşturmak yada var olan marka farkındalığı güçlendirmektedir. Fotoğraf, video, yazı gibi paylaşımlarının anlık olarak yapıldığı ve tüketicilerin etkileyenler aracılığı ile yönlendirilebildiği bir döneme geçilmiştir. Etki pazarlaması günümüzde popüler bir marka farkındalığı yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, sosyal medya incelenerek ayrıntılarıyla ortaya konulmuştur. Sosyal medya tarihine, türlerine ve sosyal medyadan yapılan pazarlama politikaları incelenmiştir. İkinci bölümde, sosyal medyada yapılan etki pazarlaması açıklanmış ve marka farkındalığını nasıl etkilediği değer-lendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, marka farkındalığına değinilmiş ve etki pazarlaması detaylı olarak açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölümde sosyal medyada marka farkındalığı yaratmak için yapılan etki pazarlamasından elde edilen sonuçlar incelenmiştir. Nitel araştırmanın benimsendiği bu çalışmada Instagram üzerinden yapılan etki pazarlaması paylaşımları içerik analizi tekniği uygulanarak değerlendirilmiştir. Etkileyenlere sosyal medya üzerinden yaptırılan paylaşımlar incelenmiş ve etki-leyenlerin ne tür paylaşımlar yaptığı hedef kitle arasında ne türden bir bağ kurulduğu saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucu da markaların sosyal medya kullanımının marka farkındalığı oluşturulmasında büyük önem taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media has become an integral part of individuals' social lives. For this reason, brands are trying to establish communication between customer and brand by attracting the attention of users through social media sharing. Consumer opinion is formed about the brand; this situation creates brand awareness or strengthens the exist-ing brand awareness. A period in which photographs, videos and texts are shared instan-taneously and consumers could be directed through the influencers has started. Influ-encer marketing is a popular brand awareness method today. The study consists of four main sections. In the first part, social media is exam-ined and put forward in detail. Social media history, social media types and social media marketing policies are examined. In the second part, the influencer marketing of social media is explained and how it affects brand awareness is evaluated. In the third part of the study, brand awareness is mentioned and influencer marketing is explained in detail. In the fourth and last part, the results obtained from the Influencer marketing made by social media on creating brand awareness are examined. In this study where qualitative research was adopted, Influencer marketing shares made through Instagram were evaluated by applying content analysis technique. The shares made to the influencers on social media were examined and it was tried to determine what kind of linkages were established between the influencers and the target audience. As a result of the research, it is revealed that the use of social media of brands is of great importance in creating brand awareness.