Y kuşağının emeklilik algısının bir anket uygulaması ile ölçümü
A survey study of the retirement perception measurement of generation Y
- Tez No: 630030
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigorta ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
19. yüzyıldan itibaren sosyal risklerden biri olarak kabul edilen yaşlılığa karşı bireylerin ve toplumun korunması için modern emeklilik sistemleri kurulmaya başlanmıştır. Günümüzde tüm gelişmiş ülkelerde modern emeklilik sistemleri bireylerin yaşlılık dönemlerinde yaşadıkları işgücü kaybı nedenli gelir kaybını karşılayarak bireylerin hayat standartlarının sürdürülmesini amaçlamaktadır. Emeklilik algısı ise bireylerin emekli olacakları dönem için bilinç seviyelerini ve hazırlıklı olma durumlarını ifade etmektedir. Bu kapsamda bu araştırmada 1980 ile 2000 seneleri arasında doğan insanlardan oluşan Y kuşağının emeklilik algısı araştırılmaktadır. Dünya genelinde artan ortalama yaşam süresinin ve buna bağlı yaşanan demografik değişimlerin gelecekte emeklilik sistemlerini mali açıdan zora sokacağı düşünülmektedir. Böyle bir durumda Y kuşağının emeklilik algısının önem kazandığı düşünülmektedir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket uygulaması yapılmıştır. Katılımcılara çevrimiçi olarak sunulan anket formu (1) demografik bilgileri saptamaya yönelik sorular, (2) emeklilik planlama süreci ölçeği ve (3) finansal okuryazarlık tutum ve davranış ölçeğinden oluşan anket formu kullanılmıştır olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de Y kuşağı üyesi olan 399 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda Türkiye'de yaşayan Y kuşağı üyelerinin emeklilik algısının düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As of the 19th century, modern pension systems have been established to protect individuals and society against ageing, which is considered as one of the social risks. Today, modern pension systems in all developed countries aim to maintain the living standards of individuals by meeting the loss of income caused by the loss of workforce experienced by individuals in their old age. Retirement perception refers to the level of consciousness and preparedness of individuals for the period they will retire. In this context, this study investigates the retirement perception of generation Y, consisting of people born between 1980 and 2000. It is thought that the increasing average life expectancy and the related demographic changes will put pension systems under financial pressure in the future. In such a situation, the retirement perception of generation Y is considered to become important. In the research, the questionnaire was applied as a data collection method. The questionnaire form distributed online to the participants consists of three sections: (1) questions to determine demographic information, (2) retirement planning process scale, and (3) financial literacy attitude and behaviour scale. The research sample consists of 399 people who are members of Generation Y in Turkey. As a result of analyzing the obtained data, it has been concluded that retirement perception of Generation Y is low in Turkey.