Haber söyleminde İslamofobinin üretimi Yeni Zelanda örneği
The production of Islamophobia in news discourse: New Zealand example
- Tez No: 630129
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ULAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Günümüzde küresel çapta görünür bir fenomen olarak karşımıza çıkan İslamofobi, İslam'a ve Müslümanlara yönelik ön yargıya ve ayrımcılığa dayalı korku, endişe ve nefreti ifade etmektedir. Köklü bir geçmişi olan İslamofobi terimi, ABD'deki 11 Eylül saldırılarından sonra İslam'ı ötekileştiren paradigma ekseninde Müslümanları hedef alan eylemlerle yeniden gündeme gelmiştir. Bu süreçte İslam'ın ve Müslümanların terörizm ile ilişkilendirilmesinde ve İslamofobi içerikli söylemin üretilip yaygınlaştırılmasında medya önemli roller üstlenmiştir. Bu çalışmada, 11 Eylül'den bu yana en kanlı İslamofobik terör saldırısına sahne olan Yeni Zelanda'da, İslam'ın ve Müslümanların haber söyleminde nasıl temsil edildiği, İslamofobi içerikli söylemin hangi kodlarla üretildiği incelenmektedir. Bunun için ülkenin yüksek tirajlı üç gazetesinde bir hafta içerisinde yayınlanan 21 haber amaçlı örneklem yoluyla seçilerek Teun van Dijk'in Eleştirel Söylem Analizine göre çözümlenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda, ülkedeki siyasi otoritenin ılımlı politikalarına rağmen Yeni Zelanda basınında İslamofobi içerikli söylemin haber anlatısı içerisinde belli kodlar üzerinden üretildiği tespit edilmiştir. Haber söyleminde İslamofobinin üretimini Türkiye'de ilk kez Yeni Zelanda basını örneği üzerinden inceleyen bu çalışma literatüre mütevazı bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, Islamophobia, as a visible phenomenon on the global scale, expresses hatred, anxiety and fear based on prejudice and discrimination against Islam and Muslims. The term Islamophobia, which has a long-standing background, came to the fore with actions targeting Muslims in the paradigm axis that marginalized Islam after the September 11 attacks in the USA. In this process, media played an important role in associating Islam and Muslims with terrorism and producing and disseminating Islamophobic discourse. In this study, it is examined how Islam and Muslims are represented in the news discourse and by the which codes the Islamophobic discourse are produced in the newspapers of New Zealand, which has witnessed the bloodiest Islamophobic terrorist attack since September 11. For this purpose, 21 news articles published in three high circulation newspapers of the country were selected and analyzed according to Van Dijk's Critical Discourse Analysis Model. As a result of the examination it was determined that Islamophobic discourse in the New Zealand press was produced through certain codes in the news narrative despite the moderate policies of the country's political authority, This study examining the production of Islamophobic rhetoric in the news of the New Zealand press , which is the first in Turkey, aims to provide a modest contribution to the literature.