Bireylerin bağlanma stillerinin affetme düzeyleri ve yaşam doyumu üzerindeki etkisi
The effect of individuals attachment styles on forgiveness and levels life satisfaction
  1. Tez No: 940541
  2. Yazar: FATİH ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma 18 yaş ve üzeri bireylerin bağlanma stillerinin affetme düzeyleri ve yaşam doyumu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda bu değişkenlerin demografik değişkenlere (cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, çalışma durumu, gelir düzeyi, öğrenim düzeyi) göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Kolay erişilebilir örneklem tekniği kullanılarak 724 kişiden veri toplanmıştır. Katılımcılara İlişki Ölçekleri Anketi, Heartland Affetme Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formları uygulanmıştır. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Çoklu Regresyon Analizi, t Testi ve One Way (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bağlanma stilleri ile affetme düzeyleri ve yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bireylerin bağlanma stillerinin genel affetme düzeylerini %20.3, kendini affetme düzeylerini %20,5, diğerlerini affetme düzeylerini %8,4 ve durumu affetme düzeylerini %15,4 varyans yüzdesiyle yordadığı belirlenmiştir. Bireylerin güvenli bağlanma stillerinin genel affetme, kendini affetme, diğerlerini affetme ve durumu affetme düzeylerine pozitif yönde etki ettiği; kayıtsız bağlanma stillerinin kendini affetme düzeylerine pozitif yönde etki gösterirken diğerlerini affetme düzeylerine negatif yönde etki ettiği; korkulu ve saplantılı bağlanma stillerinin genel affetme, kendini affetme ve durumu affetme düzeylerine negatif yönde etki gösterdiği, ayrıca korkulu bağlanma stillerinin diğerlerini affetme düzeylerine de negatif yönde etki gösterdiği görülmüştür. Bireylerin bağlanma stillerinin yaşam doyumunu %4,1 varyans yüzdesiyle yordadığı belirlenmiştir. Bireylerin korkulu ve saplantılı bağlanma stilleri yaşam doyumuna negatif yönde etki etmektedir. Araştırmanın ana değişkenlerinin bazı demografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırma bulguları ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of attachment styles on forgiveness levels and life satisfaction of individuals aged 18 and over. At the same time, it was examined whether these variables differed according to demographic variables (gender, age, marital status, having children, employment status, income level, education level). Data were collected from 724 people using convenience sampling technique. Relationship Scales Questionnaire, Heartland Forgiveness Scale, Life Satisfaction Scale and Demographic Information Forms prepared by the researcher were applied to the participants. Pearson Product Moment Correlation Analysis, Multiple Regression Analysis, t Test and One Way (ANOVA) were used to analyze the data. As a result of the study, a significant relationship was found between attachment styles, forgiveness levels and life satisfaction. It was determined that attachment styles of individuals predicted general forgiveness levels with a variance percentage of 20.3%, self-forgiveness levels with 20.5%, forgiveness levels with 8.4% and forgiveness levels with 15.4%. It was observed that secure attachment styles had a positive effect on the levels of general forgiveness, self-forgiveness, forgiveness of others and forgiveness of the situation, while indifferent attachment styles had a positive effect on the levels of self-forgiveness and a negative effect on the levels of forgiveness of others, fearful and obsessive attachment styles had a negative effect on the levels of general forgiveness, self-forgiveness and forgiveness of the situation, and fearful attachment styles also had a negative effect on the levels of forgiveness of others. It was determined that attachment styles of individuals predicted life satisfaction with a variance percentage of 4.1%. Fearful and obsessive attachment styles of individuals have a negative effect on life satisfaction. It was determined that the main variables of the study differed significantly according to some demographic variables. Research findings were discussed within the framework of the related literature and recommendations were presented.