Acil serviste akut böbrek hasarı tanısı konan ve hemodiyalize alınan hastalarda laktat ve laktat klirensinin yatış süresi ve 28 günlük mortalite ile ilişkisi
The relationship of lactate and lactate clirens with hospitality duration and 28-day mortality in patients who are diagnosed of acute kidney injury in the emergency department and have been treated with hemodialiysis
- Tez No: 630346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
GİRİŞ: Akut böbrek hasarı (ABH), günler/haftalar içerisinde böbreğin filtrasyon ve boşaltım fonksiyonunun bozulması olarak tanımlanabilir. Laboratuar parametrelerindeki asemptomatik değişikliklerden, dolaşımdaki volümü etkileyerek; asit/baz ve elektrolit dengesizliğine sebep olarak yüksek mortalite ve morbidite ile sonuçlanan çeşitli klinik prezentasyonlarla karşılaşılabilir. ABH tanısı sıklıkla acil servislerde konulmaktadır; hafif bir rahatsızlık olarak değerlendirilebilecek iştahsızlık, bulantı, kusmadan bilinç kaybıyla hastaneye başvuru sebebi olabilecek üremik ensefalopatiye kadar geniş bir semptom yelpazesi içerisinde ABH ön tanılar arasında mutlaka bulundurulmalıdır. MATERYAL VE YÖNTEM: Çalışmamızda acil servise 10.10.2019-10.06.2020 tarihleri arasında başvuran ve diyaliz kararı alınan 600 hastanın verileri prospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 115 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, kronik hastalıkları, laboratuvar bulguları (WBC, Hgb, Plt, üre, kreatinin Na, K, pH, HCO3, laktat, BE), hastane yatış gün sayısı, ABH tipi ve 28 günlük mortalite durumu kayıt altına alındı. BULGULAR: 115 hastanın değerlendirildiği çalışmamızda ortalama yaş 73±14 idi. Değerlendirilen hastalarda sağ olan ve 28 gün takibinde ex olan hastaların yaş dağılımında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Çalışmamızda 64 hasta (%55,66) 28 günlük takibinde sağ; 51 hasta (%44,34) ex olmuştur. 28 günlük ölüm varlığına göre biyokimyasal parametreler değerlendirildiğinde; nötrofil 1-2, nötrofil lenfosit oranı 1-2, üre 1-2, kreatin 1-2, beyaz küre, pH 1-2, laktat 1-2,HCO3 2, BE 2, K 2 değerleri arasında 28 günlük mortalite üzerinde sağ ve ex olan hastalar değerlendirildiğinde hemodiyaliz öncesi ve sonrası kanlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Çalışmamızda 28 günde mortalite görülen hastaların laktat değerlerinin ROC analizi yapıldığında, laktat değerinin 1,215 laktat düzeyinin altındaki değerlerde %80,4 oranında 28 gün içinde mortalite olmayacağı ve ≥1,215 düzeylerinde de %40,6 oranında mortalite olabileceği öngörüldü. SONUÇ: ABH, acil servise başvuran hastalar için önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Çalışmamız sürecince taradığımız literatürde şimdiye kadar acil serviste yapılmış ABH'da laktat ve laktat klirensinin mortaliteye etkisi ile ilgili çok az çalışmaya rastlanmıştır. Laktatın özellikle mortalitede etkin olduğu çalışmamızda gösterilmiştir. Ancak laktat klirensi için daha fazla hasta grubu ile çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Akut böbrek hasarı, acil servis, acil hemodiyaliz, laktat klirensi, mortalite
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Acute kidney injury (AKI) can be defined as impaired kidney's filtration and excretory function within days / weeks. From asymptomatic changes in laboratory parameters, by affecting the circulating volume; Various clinical presentations resulting in acid / base and electrolyte imbalance resulting in high mortality and morbidity may be encountered. Diagnosis of AKI is often made in emergency departments; AKI should be included among the pre-diagnoses in a wide range of symptoms, from anorexia, nausea, vomiting, which can be considered as a mild discomfort, or loss of consciousness caused by uremic encephalopathy, which may be the reason for admission to the hospital. MATERIALS AND METHODS: In our study, the data of 600 patients who applied to the emergency department between 10.10.2019-10.06.2020 and who received a dialysis decision were analyzed prospectively. 115 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Patients' age, gender, chronic diseases, laboratory findings (WBC, Hgb, Plt, urea, creatinine Na, K, pH, HCO3, lactate, BE), hospitalization days, AKI type and 28-day mortality status were recorded. RESULTS: In our study, in which 115 patients were evaluated, the mean age was 73 ± 14. There was no significant difference in the age distribution of the patients who were evaluated among survivors and non survivors. In our study, 64 patients (55.66%) survived in their 28-day follow-up; 51 patients (44.34%) were non survivors. When biochemical parameters are evaluated according to the presence of 28 days of mortality and survival status; neutrophil 1-2, neutrophil lymphocyte ratio 1-2, urea 1-2, creatine 1-2, white blood cell, pH 1-2, lactate 1-2, HCO3 2, BE 2, K 2 values, a statistically significant difference was found in their blood before and after hemodialysis. In our study, when ROC analysis of the lactate values of patients with mortality in 28 days was performed, it was predicted that the lactate value would not have a mortality rate of 80.4% within 28 days at values below 1.215 lactate level and a mortality of 40.6% at ≥1,215 levels. CONCLUSION: AKI is an important cause of mortality and morbidity for patients admitted to the emergency department. In the literature we scanned during our study, there have been very few studies on the effect of lactate and lactate clearance on mortality in AKI, which has been performed in the emergency v department. Lactate has been shown to be particularly effective in mortality in our study. However, we think that there is a need to work with more patient groups for lactate clearance. KEYWORDS: Acute kidney injury, emergency department, emergency hemodialysis, lactate clearancy, mortality