Çift faktör kuramı: Kalite kontrol çemberleri ve motivasyon
- Tez No: 63041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu güne kadar motivasyon konusuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar, bireyleri davranışta bulunmaya sevk eden içsel ve dışsal etmenleri ele alarak incelemişlerdir. Kişilerin davranışta bulunabilmesi için bir ihtiyacın olması gereklidir. İşte bu ihtiyaca etki eden çeşitli faktörler motivasyon teorilerinin konusunu oluşturmuştur. Bu teorilerden kişinin içinde bulunan, kişiyi belirli yönlerde davranışa sevk eden etmenleri anlamaya çalışan, dolayısı ile içsel faktörlere ağırlık veren teorilere Kapsam Teorileri adı verilmektedir. Yine bazı teorilerde kişinin içinde bulunan içsel etmenlerden çok, dışında, çevresinde bulunan dışsal faktörlere ağırlık vermektedir. Bunlarda Süreç Teorileri olarak anılmaktadır. Bu teorilerin ortak noktası, kişinin davranışlarını etkileyen faktörleri anlamak ve kullanmak üzerindedir. Bu teorilerden biri de F. Herzberg' in Çift Faktör Teorisidir. Bu teoriye göre; iş koşullan hijyen ve motivasyon faktörleri olarak ikiye ayrılmışlardır. Hijyen etmenler, işgörenin motive olabilmesi için gerekli zemini hazırlamakta ve alt yapıyı oluşturmaktadır. Motivasyon faktörler ise, hijyen etmenlerin sağlanmasından sonra, bireyi motive etmeye yönelik faktörlerdir. Kalite kontrol çemberleri I960' lı yıllarda Japonya' da geliştirilen ve daha sonra tüm dünyada kabul gören bir uygulamadır. Bu uygulamanın temeli örgütlerde sorun çözmede grup yaklaşımının ön plana çıkarılması ve katılmalı yönetimdir. Oluşturulan gönüllü gruplar, örgütler de meydana gelen sorunları bilimsel yöntem ve tekniklerle analize tabi tutarak çözüm yolları geliştirmekte ve önerilen çözümler üst yönetime sunulmaktadır. Kalite çemberleri uygulaması sayesinde, işgörenler örgütün bir parçası olduklarını hissetmekte, örgütün işleyişini, hedeflerini tanımakta, üst yönetim ve amirleriyle daha yakın ilişkide bulunmaktadırlar. Bu sayede örgütte olumlu bir işbirliği ve uyum havası yaratılmakta, bu da işgörenlerin işe karşı olan motivasyonunu büyük oranda artırmaktadır. Zaten kalite çemberleri uygulamasının önemi de burada yatmaktadır. Motivasyonu sağlanmış işgörenler sayesinde örgütte kalite ve verimlilik sağlanmış olacaktır. Kalite çemberleri olgusu bu güne kadar ortaya konmuş olan motivasyon teorileri ve diğer araştırma ve çalışmalardan olumlu yönde etkilenmiştir. Kalite çemberlerinin özünde bulunan grup normunun yaratılması ve katılmalı yönetim kavramı, çember uygulamalarından yıllar önce, bahsedilen araştırma ve çalışmalar da ortaya konulmuştur. Bu çalışmalardan biri olan ve iş şartlarının insan ihtiyaçlarını nasıl etkilediği üzerinde duran Çift Faktör Teorisi' de kalite çemberlerinin oluşumuna önemli oranda katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies carried on motivation upto now, have examined the individuals by concerning with the internal and external factors leading them to behave. The individual should have a need in order to behave. The factors acting on this need make up the subject of these motivation theories. The theories concerning with the factors in the individual those leading the individual to behave in various ways and emphasizing the internal factors are called“ Containing Theories ”. Besides some theories concern with the external factors surrounding the individual more than the internal ones in the individual. These are called as“ Progress Theories ”. The common point of these theories is to understand and use the facts acting on the behaviour of the individual. One of these theories is“ Two Factor Theory ”of F. Herzberg. According to this theory; business conditions differ as hygiene and motivational factors. The hygienic factors make up the essential background and basics for the motivation of the worker. Motivational factors are used to motivate the individuals after restoring the hygienic factors are made up. Quality control circles are the applications constructed in Japan during 1960s and accepted around the whole world afterwards. The basics of this application are the participational management and emphasizing the group approach in the organizations during problem solving. The problems resulting in the organizations are analysed with the scientific methods and techniques with in the volunteering groups before the solutions are found and the advised solutions are presented to the top management, the workers feel themselves as the parts of the organization, understand the targets and the process of the organization and have the closer relationships with the top management and their directors. An optimistic co-operation and adaptation environment is established thus the motivationof the workers is increased with a great ratio. Anyway the importance of the quality circles application depends on this. Quality and efficiency is established in the organization with the motivated workers. The concept of quality circles is positively affected with the existing motivation theories and other researches and studies. The creation of the group standard present in the core of quality circles and participational management concept are presented in the above mentioned researches and studies many years ago before the quality circles applications.“ Double Factor Theory ”, one of these studies concerning with the business conditions affecting the human needs supplemented the foundation of quality circles with a great ratio.