An analysis of the biometric and anthropometric characteristics of airline passengers; and the impact of these characteristics on airline safety and environmental performance
Havayolu yolcularının biyometrik ve antropometrik özelliklerinin analizi ve bu özelliklerin havayolu emniyeti ve çevresel performans üzerindeki etkisi
- Tez No: 630416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Havacılık güvenliği ile ilgili en büyük sorunlardan bir tanesi, yolcuların tam ağırlık değerleridir. Doğru ağırlık değerleri olmayan bir uçağın, buna bağlı olarak ağırlık merkezinin yanlış hesaplanması kazalara ve ölümlere neden olabilir. Bu araştırmanın temel amacı, havacılıkta standart sayılan ağırlık değerlerinin üzerinde olan yolcuların uçağın güvenliğini nasıl etkileyebileceğini göstermektir. Farklı antropometrik ve biyometrik özellikler nedeniyle, bir yolcunun standart sayılabilecek ağırlık verisi dünyanın değişik yerlerinde farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle, dünyanın bir yerinde geçerli olan ağırlık değeri standartları, dünyanın farklı bir yerindeki standartlarıyla uyuşmayabilir. Uçuş güvenliği sorununun yanı sıra, insan antropometrisiyle doğrudan bağlantılı olan bir diğer önemli husus, bir uçağın yakıt tüketiminin yükselebilmesidir. Reelde, havayolu sisteminde geçerli olan standart ağırlık değerinin üzerinde ağırlığa sahip her yolcu uçuş sırasında ekstra ağırlığı oranında fazladan yakıt tüketimine sebep olur ve sonuç olarak atmosfere daha fazla CO2 salınır. Bu da havayolunun çevresel performansını düşürür. Yukarıdaki nedenlere ek olarak, yolcuların konforu ve havayolunun ekonomik verimliliği de bu sorunun diğer yönleridir. Ek olarak; bu anket, karar vericiler için yeni olasılıklar, fırsatlar ve potansiyel çözümler hakkında bazı ipuçları verecektir. Ayrıca, bu çalışmadan elde edilen bilgiler, arka plan bilgileri sunar ve yeni analizler ve gelecekteki diğer projeler için bir temel olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems related to aviation safety issues is exact weight values. Calculating the center of gravity of an aircraft without the correct weight values may be a cause of fatalities. The main aim of this research is to show how some passengers' obesity may affect the safety of the aircraft. Because of different anthropometric and biometric characteristics, the standard weight of a passenger used in balance calculations may vary across the world. Thus, weight-value standards may not at times be applicable in some specific places or indeed countries. Besides the issue of flight safety, another important matter which is directly connected to human anthropometry is the fact that an aircraft's fuel consumption may rise. The more passengers weigh, the more fuel is consumed during the flight and, as a result, the more CO2 is released into the atmosphere. This in turn lowers the airline's environmental performance. In addition to the above reasons, passengers' comfort and the airline's economic efficiency are other aspects of this problem. Additionally, this survey will provide some clues to the new possibilities, opportunities and potential solutions for decision makers. In addition, information from this study presents background information and may be used as a base for new analyses and other future projects.