Tam zamanında üretim ve orta ölçekli işletmelerde uygulanabilirliği
Just in time and medium size business of practices
- Tez No: 63044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SOYUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Üretim yönetimi teknolojisi konusunda son yıllarda büyük gelişmeler gözlenmiştir. Bu gelişmenin ardında bulunan etken, kıt kaynakların gereken yerde kullanılmasının gerekliliğidir. Bu amaca ulaşmayı hedefleyen günümüz üretim yönetimi teknolojilerin den birisi de Tam Zamanında Üretim Sistemidir. Tam Zamanında Üretimin genel amacı, gereken miktarda gereken zamanda, gereken yerde ve istenilen kalitede üretim yapmaktır. Üretim-stok boyutunun ötesinde, işgörenlere verdiği sorumluluk ile verimlilik artışı, kalite kontrolü gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Genellikle büyük işletmelerde uygulanan Tam Zamanında Üretim siste mi, Ekonomimizin temel taşları olan Orta Ölçekli İşletmelerde de uygulanabilecek bir niteliğe sahiptir. Tez dört bölümden meydana gelmektedir. Tezin ilk üç bölümü tezin teorik çerçevesini oluşturmakta, dördüncü bölümde ise bu teori çerçevesinde Tam Zamanında Üretim Sisteminin orta ölçekli işletmelerde uygulanabilirliği test edilmektedir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, Orta Ölçekli işletmelerin başarılı bir üretim sistemine ulaşabilmeleri için Tam Zamanında Üretim Sisteminin felsefesini benimsemelerini gerektirmektedir. Orta Ölçekli İşletmelerin bilinçli veya bilinçsiz bir şekil de TZÜ sisteminin unsurlarını tümünü veya bir kısmını uygulamaları sevindirici bir gelişmedir. Bu çalışma orta ölçekli işletmelerin TZÜ sistemini uygulayabileceklerini göstermektedir. Ancak orta ölçekli işletmenin Tam Zamanında Üretim(TZÜ)sistemini uygulayabilmeleri için çok kapsamlı (yalnız yöneticilerin değil tüm çalışanları kapsayacak şekilde) eğitim programından geçmeleri lazımdır. Burada önemli olan hu sus, bu çabaları gösterme istek ve kararlılığa sahip olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, There has been greatly development in the technology of production management. The reason why it was developed so rapidly is limited resources, in the world, natural resources is not unlimited. Howewer we must allocate these resources efficiently. There are many systems in production management. Just In Time ( JIT) is one of the most important production technique in order to use resources efficiently. The main objective of Just in Time is producing goods and services in needed time quantity, place and quality. Besides production approach of Just in Time, it is very important to increese efficienty and control quality of production. Althought Just in Time is proper in big businesses, it is also suitable for small and middle buisinesses that have a great importance in Turkey. This thesis consist of four chapters, in first three chapters, teory of Just İn Time is explarred and in last chapter, fourth chapter, the application of Just İn Time is tested for small and middle businesses. According to results of studies small and middle businesses must understand and apply Just in Time in their production systems. Even though the applacition of Just İn Time in Turkey is used conciously or unconsciously by small and middle businesse, is a good and pleased development. This study it shows that small and middle businesses can use this technique. However, in order that they use this production system, they must be educated about Just İn Time and they should have enough wishes and desires to use Just in Time(JIT).