Tahvil derecelendirmesi (rating) ve örnek uygulama
  1. Tez No: 63043
  2. Yazar: NAZİK TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Ülkelerin ekonomik kalkınmalarında sürükleyici rolü olan mali piyasalar; para ve sermaye piyasalarının gelişimi reel sektörü etkiler. Sermaye piyasalarının gelişimi, bu sürükleyiciliği hızlandırarak ekonomik kalkınmayı güçlendirir. Sermaye piyasalarının gelişiminde kamunun aydınlatılarak bu piyasalara güven duyulması önemli bir faktördür. Derecelendirme şirketleri kamunun aydınlatılmasında aracı olacak yardımcı kuruluşlardan biridir. Ülkemizde derecelendirme şirketlerinin kuruluşu ve derecelendirme faaliyetleri, 1992 yılında yapılan Kanun değişikliği ile SPKanunu kapsamına alınmakla birlikte, son yıllarda özel sektör tahvil ihraç hacminin çok büyük ölçüde daralması konunun gündemden çıkmasına neden olmuştur. Derecelendirme işlemi tahvil dışında, şirket derecelendirmesi, banka, sermaye piyasası kurumlan derecelendirmesi şeklinde de yapılmakla birlikte tahvil derecelendirmesi yaygın olarak bilinenidir. Derecelendirme genel bir ifadeyle, ihraççının belirli bir ihraca ilişkin ana para ve faiz yükümlülüklerini zamanında yerine getirme konusundaki yeterliliğini çeşitli semboller aracılığıyla kategorize etmektir. Ayrıca şirketin yatırım kalitesinin bir göstergesi olarak hisse senedi fiyatlarım ve diğer faaliyet alanlarım da etkilemektedir. Çalışmamızda ilk iki bölümde mali piyasalar, sermaye piyasasında arz ve talep kesimlerinin durumu, derecelendirme, tahvil derecelendirmesi, derecelendirme kuruluşları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, tahvil ihraç etmiş şirketlere ilişkin sağlıklı veriler bulunamadığı için ÎMKB sektörlerinden birine dahil 25 şirket 1993-1995 dönemi mali tablolarından yararlanarak oran analizi yoluyla derecelendirilmiştir. En iyive en kötü dereceleri alan şirketler ve sektör analiz edilerek derecelerin doğruluğu test edilmiştir. Sonuç bölümünde ise genel değerlendirmeden sonra ülkemizde tahvil piyasasının yeniden canlanmasında derecelendirme şirketleri ve yapacakları derecelendirmenin gerekli olduğu görüşü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Financial markets; money markets and capital markets which play a leading role at the economic develoment of countries, has also an effect on the real sector. The improvement of the capital markets, strenghten the economic development by accelerating the leading. The important factor on the improvement of the capital market is disclosure to trust this market. The rating agency, is one of the assistant associations that mediate the disclosure. In the year of 1992, the legal changing about the Capital Market Law was included the rating agencies foundation and rating activities, but in the recent years the private sector bond issues volume has become narrow that coused of this subject out of agenda. Besides the bond rating, ratings are applied to companies, banks, capital market associations, but the bond rating is wellknown in this area. The general explanation of rating is categorising of the ability of the issuer's payment the principal and interests of the dept securities in time by using the symbols. Additionally rating effects the company's share price and other activities by becoming an indicator of investment quality. In this work, the detailed information has been given about the financial markets, the supply and demand sides situation of the capital markets, rating, bond rating, rating agencies in the first two section. In the third section, 25 companies which are the listed of Istanbul Stock Exchange has been rated by the way of ratio analysis with the assist of the financial tables of the periods 1993-1995 due to not having reliable datas of the companieswhich had issued bonds. The correctness of the ratings, have been tested by analysing the sector and companies which had already been rated as best and worst degree companies. In the final section, after the general appraisal, it has been emphasised that it is necessary, having the rating companies and rating activities to recreate the bond market in our country.