Askeri harcamaların ekonomik etkileri
Economical effects of military expenses
- Tez No: 63060
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BULMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Soğuk savaşın sona ermesiyle, silahsızlanma politikaları ülkelerin gündemine gelmiştir. Bu politikalara göre de savunma harcamalarında düşüş beklenmektedir. Fakat Türkiye'nin bütçesi silahsızlanmaya farklı bir şekilde tepki göstermiştir. Silahsızlanma kararlarından sonra Türk savunma harcamaları aynı kalmış ya da zaman zaman artmıştır. Bugün Türkiye milli gelirinin % 5 'ini savunma sanayi için ayırmaktadır. Bu oran Türkiye'nin dünyadaki stratejik konumunun bir sonucudur. Bernard LEWIS,“Türkiye Asya için Avrupanın kapısı, Batı bloku ile Sovyet nüfus sahalarının buluşma noktası ve Ortadoğu' nun ileri savunma bölgesidir.”diye düşünmektedir. Tezin birinci bölümünde savunma harcamaları kavramı üzerinde durulurken, ikinci bölümünde askeri harcamalar ve bunların ekonomik etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, Sanayileşme, Araştırma/Geliştirme, Ödemeler Dengesi, İstihdam, Enflasyon ve Kaynak Dağılımının askeri harcamalar ile etkileşim içinde olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, savunma sanayinin kaynaklan, gelir ve giderleri ile Türkiye'deki mevcut savunma sanayi kuruluşları ile yabancı ülkelerdeki savunma sanayi de tezin içeriğinde yer almaktadır. Bu çalışmada güvenlik gerekçesi ile konu ile ilgili veriler ya hiç yayınlanmamakta, ya da yetkililer tarafından yeterli bilgi verilememektedir. İhtiyaç duyulan kaynaklar elde edilmesine rağmen kullanılamamıştır. Bu sebepten kaynakların yetersiz olması, araştırmada baza kısıtlamalar meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the end of the cold war disarmament policies have put on the agenda of the countries. According to these policies defence expenditures expected to decrease. But Turkey's budget factoid disarmament differently. After the disarmament decisions Turkey's defence expenditures have stayed same or increased from time to time. Today Turkey uses 5 % of its national income for defence. This ratio is a result of Turkey's strategical position in the word. According to Bernard LEWIS,“Turkey is the gate of Europe for Asia, is the meeting point of West Countries with Soviet population areas and is the advanced defence region of Middle East.”In the first chapter of the thesis defence expenditures are mentioned. In the second chapter military expenditures and their economic effects are examined. As a result it is seen that Industrialization, Research and Development, Payments EquiHbrium, Employment, Inflation and Resource Allocation are in interaction with military expenditures. Nevertheless the sources of industry of defence, their income and expenditures, other establishments related to defence in Turkey and defence industry in foreign countries are also taken place in the thesis. In this study because of security datas connected with the subject are either not published or authorized people don't give enough information. Sources which are important for the thesis are captured but all of them can't be used. On this occasion inadequate sources make some restrictions in the search.