Ortopedik cerrahide çift eldiven kullanımının delinmeye etkisi
The effect on puncture of the USE of DOUBLE gloves in orthopedic surgery
  1. Tez No: 760710
  2. Yazar: HÜLYA KIZIL TOĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Amaç: Araştırma, ortopedik cerrahide çift eldiven kullanımının delinmeye etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü, deneysel olarak yapılan araştırma, 30.11.2021-31.03.2022 tarihleri arasında Türkiye'nin batı bölgesindeki bir üniversite hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji ameliyathanesinde yürütüldü. Ameliyatlarda kullanılan eldivenler randomize olarak iki gruba (girişim: çift kat eldiven grubu=780 eldiven, kontrol: tek eldiven grubu=390) ayrıldı. Ameliyat sonrası toplanan tüm eldivenlere araştırmacı tarafından EN455-1 yöntemiyle su sızdırmazlık testi yapılarak delik varlığı kontrol edildi. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Ki kare testi, Fisher'in Kesin Testi, Fisher Freeman Halton Test ve doğrusal model regresyon analizi (GLM for the Binomial Family Regresyon) ile değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Girişim grubunun iç eldiveninde %6,7, kontrol grubunun eldiveninde %30,8 delik belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Research was carried out to determine the effect of using double gloves on puncture in orthopedic surgery. Materials and Method: The randomized controlled experimental study was conducted between 30.11.2021 and 31.03.2022 in the Orthopedics and Traumatology operating room of a university hospital in western Turkey. The gloves used in the surgery were randomly divided into two groups (intervention: double glove group = 780 gloves, control: single glove group = 390). The presence of holes was checked by performing a water tightness test with the EN455-1 method on all gloves collected after the surgery by the researcher. Data were evaluated with descriptive statistics, Chi-square Test, Fisher Exact Test, Fisher Freeman Halton Test and linear model regression analysis (GLM for the Binomial Family Regression). Statistical significance was accepted as 0.05. Findings: It was detected in 6.7% holes in the inner glove of the intervention group and 30.8% in the control group glove. There was a statistically significant difference between the groups in terms of glove puncture of the intervention group's inner glove and the control group.