A suggested syllabus for critical reading and writing course and its effectiveness
Eleştirel okuma ve yazma dersi için ders izlence önerisi ve izlencenin etkililiği
- Tez No: 630777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
21. yüzyıl ihtiyaçlarından biri de öğrencilerin okuma ve yazmaya karşı eleştirel bakış açısını geliştirmek olduğu için bu çalışmanın amacı öğrencilerin eleştirel okuma ve yazma becerilerini geliştirmektir. Bu yüzden, bu çalışma Gaziantep Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gören 57 ikinci sınıf öğretmen adayına yönelik Eleştirel Okuma ve Yazma dersi için bir ders izlencesi önermekte olup aynı zamanda izlencenin etkinliğini araştırmaktadır. Ders izlencesi, öğrencilerin bir önceki sene almış oldukları Okuma Becerisi ve Yazma Becerisi dersinin öğretim elemanları ile görüşmeden elde edilen ihtiyaç analizi sonuçlarına göre düzenlenmiştir. Buna göre, şimdiki çalışmada eleştirel okuma becerisinin temel kavramları okuma aktiviteleri ile güçlendirilmiştir. Bu çalışmada açıklama, değerlendirme, çıkarım, analiz, yorumlama ve öz düzenleme gibi 6 alt kategorisi bulunan İngilizce Okumada Eleştirel Düşünme Becerisi Anketi aracılığıyla toplanan eleştirel okuma puanları karşılaştırılmış. Eleştirel yazmayla ilgili olarak, öğrencilerin yazdığı tartışma türünde kompozisyondan aldıkları puanları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada sadece 51 öğrenciden oluşan bir deney grubu olduğu için yarı deneysel araştırma desenlerden biri olan tek gruplu ön test-son test deseni kullanılmıştır. Veriler, ön ve son testler aracılığıyla toplanmış ve bağımlı örneklem t-test kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to improve the learners' critical reading and writing skills because one of the needs of the 21st century was to improve learners' critical stance towards reading and writing skills. Hence, this study suggested a syllabus for the Critical Reading and Writing course for 57 sophomores pre-service EFL teachers at the department of English language teaching at Gaziantep University and the research investigated its effectiveness. The syllabus was arranged according to the results of needs analysis gathered from the lecturers of Reading Skill and Writing Skill Course from the previous year. Accordingly, the basic terms of critical reading skills were reinforced through reading activities in the current study. This study compared critical reading scores collected through Questionnaire on Critical Thinking Ability in English Reading which included 6 sub-categories such as explanation, evaluation, inference, analysis, interpretation, and self-regulation. As regards to critical writing, argumentative essay scores obtained from the learners were analyzed. One-group pretest-posttest design, one of the quasi-experimental research designs, was used since there was an experimental group consisted of 57 students. Data were collected through pre and post-tests and analyzed by using paired-samples t-test.