İş turizminde yeni bir turistik ürün olarak incentive seyahatler
- Tez No: 63102
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET İş amaçlı turizm, turistik sınıflamada yer alan başlıklar içinde en fazla gelişme gösteren turistik kolların başında gelmektedir. Bu grup bünyesinde yer alan incentive seyahatler veya incentive turizm de buna paralel olarak hızla gelişme kaydeden yeni bir turistik koldur. Bu araştırmamızda, yıllardır bir özendirme aracı olarak valığı bilinen, fakat bir endüstri haline gelerek, turizm literatürüne adı 1980'li yıllarda girmiş olan ve bu konuda ülkemizde henüz bir akademik çalışma bulunmayan incentive seyahatler tanıtılmaya çalışılmış, ne tür bir turistik ürün olduğu tartışılmıştır. Konu ile ilgili genel bilgiler, bu alandaki çok sınırlı olan kaynaklardan yararlanılarak ve Türkiye'ye ait örnek uygulamalar da sigorta ve seramik işletmelerine uygulanan anketle elde edilmiştir. Örneklem içinde yer alan işletmelerin büyük çoğunluğunun ya bayileri, ya personeli, ya da sınırlı da olsa müşterileri için herhangi bir teşvik aracı kullandığı tesbit edilmiştir. Fakat bu teşvik araçları içinde seyahatin, bir diğer ifadeyle incentive seyahatin kullanımının sınırlı olduğu da tesbit edilmiştir. Buna rağmen, seyahat acentalarının yaratıcı yeteneklerinin kullanıldığı yüksek seviyeli incentive seyahatlerin de kullanıldığı gözlenmiştir. Türkiyedeki işletmelerin incentive seyahati kullanmaları ve yurt dışından ülkemize olan incentive seyahat talebi, özellikle konaklama işletmeleri ve seyahat acentaları için önemli bir pazar oluşturabilecektir. Yurt dışından, özellikle de incentive seyahatlerin önemli kullanıcısı olan Avrupa'dan kaynaklanan incentive seyahatler için, Türkiye'nin rakiplerine göre avantajlı ve mevcut turistik arzının da yeterli olduğu ortaya konmuştur. Türkiye'nin bir incentive seyahat destinasyonu olarak uluslararası kabul görmesinde, incentive turizme yönelik tanıtım çabalarının arttırılması çok etkili olabilecektir. Türkiye'nin bir incentive turizm destinasyonu olması, Türk turizmi için önemli bir konu olan 'mevsime bağımlılık' sorunun çözümüne de katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Professional travel is at the top among the most growing divisions in the classification of travelers.lncentive travel or incentive tourism which is placed in this division, is a new travel branch which also grows fast in parallel. In this study, incentive travel whose existence is known as an incentive tool for years, but has been included in the tourism literature in 1 980's and there has not been any academic study about yet in Turkey, has been tried to be introduced and discussed what kind of a travel product it is. General information about the subject has been acquired from limited sources in this area and the sample applications concerning Turkey have been acquired from inquiries applied to insurance and ceramic companies. A great majority of the companies placed in the sample has been detected to use an incentive tool for either their distributors or their staff or even limited their end users. But it has also been detected that among these incentive tools, travel in other words, incentive travel has limited use. Despite this, it has also been observed that high-end incentive travels in which the creative talents of travel agencies take part, have been used. The usage of incentive travel by the companies in Turkey and the incentive travel demand from abroad the Turkey, will be able to make an important market for accommodation establishment and travel agencies. It has been put forward that for the incentive travels from abroad, especially which are originating from Europe which is major users of incentive travel, Turkey has an advantageous position according to its rivals and its present supply is sufficient. It shell be very effective to increase the promotional efforts to incentive tourism, for the international acceptance of Turkey as an incentive travel destination. Turkey's being an incentive tourism destination will contribute to the solution of 'dependency to seasonal' which is a important problem for Turkey's tourism.